View Single Post
  #79  
Vechi 14.05.2009, 18:25:16
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi Vezi mesajul
ce ma? ce superstitzie? tu shti ce e aia superstitzie? shi ce legatura are superstitzia: vineri, 13, pisica neagra, shireturi unu pe stanga unul pe dreapta, ciorapi unul pe fatza unul pe dos, daca e martzi e belgia, ori daca imi dau copiii la moloh o sa imi fie bine... ca asha spun unii ca o sa aiba noroc in dragoste sau viatza lunga dupa cum le iese in cafea sau in palma sau cum se aude in ghioc... deci ce au astea, superstitziile cu ce am zis/scris eu dupa cum am priceput de la Hristos-Dumnezeu shi sfintzii Sai, parintzii noshtrii? ce? ca tzi-e frica sa recunoshti ca au dreptate? poi e vorba de fiul pacatului care intrand satana in el shi zicand "nu te teme, te voi ajuta" sa huleshti shi sa ucizi pe Dumnezeu ori sa pacatuieshti mai ceva ca inainte sa capetzi o fire foarte scurta ca a dracilor op fire scapi in BAR-ura'shti shi dai cu bata- razbuni, deci o fire scurta de tip lepadatura... caci socoteala e grea...
Care sfinti parinti?
Obsesia cu "666" vine de la greci si doar parintele Paisie a fost cel care a facut caz de ea dar asta in contextul Apocalipsei, in rest nici un Sinod Ortodox n-a recunoscut ca nr. "666" ar avea vreun impact asupra vietii crestine, ca ar putea fi folosit intr-un anumit context (pe actele de identitate) ca o ofensa sau obraznicie la adresa crestinismului da, asta e o alta chestiune.

In chestiuna codului de bare de asemeni nimeni n-a afirmat ca cele astfel marcate sunt "spurcate" sau "lucrul diavolului" ci doar s-au ridicat niste semne de intrebare, in rest si grecii si rusii si sarbii, bulgarii, romanii ortodocsi cumpara si folosesc produse care au pe ele codul de bare fara nici un fel de retineri "apocaliptice" si fara sa le stropeasca cu aghiasma sau sa le duca la biserica sa le exorcizeze preotul.

Ca unii poate gasesc de cuviinta sa faca altfel e problema lor si deriva dintr-un soi de superstitie iar asta e boala care nu se vindeca peste noapte.
Reply With Quote