Subiect: Subcultura Goth
View Single Post
  #2  
Vechi 13.05.2010, 22:14:46
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Crysis Vezi mesajul
Buna ziua.

Doresc sa stiu si eu parerea voastra despre subcultura goth sau gotica cum va vine mai usor..
Impresia cu care am ramas dupa ce am aderat si m-am manifestat in maniera asta e ca nu faceam altceva decat sa ma joc de-a si mi-am facut idol din imaginea de sine. Pe urma, orice sub/cultura creata in mod artificial, ca si asta, nu e altceva decat o risipa de energie si potential pentru cel care intra-n ea pentru ca in loc sa se traiasca pe sine, liber si 100% "pur" (necontaminat de trenduri mode ideologii doctrine*) si integrat in realitate, isi creeaza un spatiu fals, care tine de domeniul fanteziei si sub imperiul senzatiilor de moment pe care incearca sa le permanentizeze (ascultand doar un anumit gen de muzica, frecventand doar un anumit gen de baruri, purtand doar un fel de haine etc). Si-asa, o chestie abstracta ajunge cumva sa-ti "vampirizeze" fiinta si te trezesti slujind trup si suflet unor himere, lucru care e trist, adica iti ratezi existenta si menirea pur si simplu.
Mai pot spune ca e o negare a lui Dumnezeu/Hristos, un fel de-a te ascunde de El, de-a te inchide in pivnita (oricat de larga ar fi tot pivnita ramane) si-a zice "aici fac eu regulile, aici intunericul e stapan si nebunia face legea si aici valorile sunt alea care zic eu ca sunt si tot ce vreau e permis" (asta nu tine neaparat numai de gotzi, ce-i drept :D)

In concluzie, e cam asa: vrei sa traiesti viata si sa te traiesti pe tine insuti sau vrei sa traiesti o fantezie si sa traiesti un rol ca un actor care-i condamnat sa traiasca numai pe scena.

Nu zic ca Satan a inventat cultura goth (dar faptul ca n-o zic eu nu inseamna ca nu-i asa ) dar faza asta cu deturnatul sensului existentei noastre si traitul in tot felul de himere/fantezii/pivnite sigur a inventat-o el :)

* steluta aia de mai sus, ca scriam de ideologii doctrine, eu cred ca firescul omului si implinirea sa e crestinismul si ca abia in duhul asta ajungi sa te cunosti cu bune si cu rele si sa fii tu insuti, chiar daca uneori chestia asta, yourselful, te poate exaspera :)
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
Reply With Quote