Subiect: Marturii
View Single Post
  #2  
Vechi 07.12.2010, 13:03:36
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Smile

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
Tocmai citesc o carte despre Sfantul Nicolae. Marturii ale oamenilor care au primit ajutorul si dragostea bunului Sfant Nicolae. Minunat si impresionant.

M-am gandit sa va propun sa facem cunoscute toate acele intamplari minunate care au avut loc in viata noastra prin ajutorul primit de la Dumnezeu, prin Sfintii Sai.

Eu una am primit mult ajutor desi sunt atat de pacatoasa si nevrednica.
Cred ca primim toti, in fiecare clipa a vietii noastre dar nu suntem constienti mereu de asta, insa realizam si suntem constienti de ajutorul primit doar in momentele de mare cumpana.
Am sa incep cu o minune petrecuta cu cativa ani in urma, vreo sapte.
In luna noiembrie am inceput sa am niste simptome ciudate. Nu am mers la medic, din lipsa de incredere fata de majoritatea celor la care avem acces in mod obisnuit. Pana in decembrie simptomele s-au accentuat si ma deranjau. Unul din colegi m-a luat mai cu de-a sila si m-a dus la o cunostinta de-a lui, medic. Dupa ecografie i-am surprins discutand si am inteles ca nu e bine cu mine. L-am luat la intrebari pe coleg si pana la urma mi-a spus ca e ceva grav, dar nu stia nici medicul exact, insa banuia, vazuse o tumoare, asa cum s-a exprimat “n-a mai vazut asa ceva”. Am mers acasa, ma gandeam ce as putea face. Era in preajma Craciunului, oricum urma o perioada de sarbatori, imi inchipuiam (dintr-o lunga experienta anterioara) ca in spitale nu prea se lucreaza cu tragere de inima mai ales de sarbatori, medicii nu te baga in seama. Nu stiam ce sa fac. Mi-am amintit de un tratament cu petrol. L-am aplicat. Ma rugam la Maicuta Sfinta sa ma ajute, sa ma ajute ca in spitale nu am nici o nadejde, iar daca boala era ceva foarte grav n-aveam nici o nadejde in ajutorul omenesc.
Dupa Anul Nou am mers iar la ecograf. Nu se mai vedea nimic, i-am explicat noului medic la care am mers ce si cum, unde sa caute. Nu gasea nimic. I-am zis de tratamentul cu petrol pe care l-am facut. Era mirat, contrariat, se uiat la mine cam ciudat, pentru ca nu gasea ce reclamam eu ca ar trebui sa gaseasca la ecografie, plus tratamentul aiuritor cu petrol de care ii vorbeam. Cred ca m-a socotit cam nebuna. Am continuat tratamentul cu petrol, pana am terminat toata cura, asa cum stiam ca trebuie facuta. In acea perioada tocmai coseam un goblen, Madona Sixtina (oare intamplator? primul meu goblen). Cosandu-l, ma gandeam ca atunci cand va fi gata, o sa merg sa-l duc undeva, la o biserica, drept multumire catre Maica Sfanta pentru ajutorul pe care l-am primit. Pana la urma am ajuns cu tabloul la o manastire, maicuta stareta era foarte incantata si saruta tabloul, pe cale de-a deveni icoana in sfanta manastire, dus de mine. Tocmai ce venise dintr-un pelerinaj din Grecia, si imi zice: hai sa va dau si eu ceva. Imi da niste matanii si o carticica despre viata si minunile Sfantului Ioan Rusul zicandu-mi ca a fost la moastele sfantului, la Evvia. Ajung acasa si incep sa citesc cartea. Raman uimita: Sfantul Ioan Rusul este praznuit de ziua mea de nastere! Nu stiam asta, in calendarul nostru nu este trecut. Am fost coplesita de bunatatea Maicii Sfinte care pe langa multul ajutor pe care mi l-a dat in boala, mi-a dat in dar un Sfant.

Eu mersesem sa-i multumesc si Maicuta mi-a mai facut un dar!

Va dati seama cata bunatate?!
Sa credem in Sfinti si in puterea lor minunata!
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote