View Single Post
  #7  
Vechi 19.05.2012, 23:26:43
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de crestina obisnuita Vezi mesajul
Doamne ajuta fratilor.As avea si eu o intrebare legata Sfanta Spovedanie: sa spunem ca o persoana,la o vreme dupa Spovedanie,isi da seama ca a gresit din nou si se caieste cu adevarat.Rugandu-se,primeste iertarea si Harul din nou se coboara peste el si se simte usor si fericit.Deci a fost iertat.Peste o vreme urmeaza sa mearga iar la Spovedanie.Pacatele pentru care s-a cait mai e nevoie sa le marturiseasca sau doar cele de dupa momentul pocaintei?
Pacatele repetate de la ultima Sfanta Spovedanie se vor marturisi din nou cu cainta , regret , fara a aduce justificari . Deci doamna draga , nu ne iertam noi pe noi , nu inventam reguli noi , nu inventam noi coborarea Harului , ci respectam regula de baza stiuta de orice crestin Ortodox . Am facut pacatul X , il marturisesc , iar daca-l repet il marturisesc din nou . Pacatele indreptate nu mai fac obiectul unei viitoare spovedanii , dar atunci cand , din anumite motive , schimbam Duhovnicul , vom marturisi la noul Duhovnic tot ce am savarsit cu mintea , cu cuvantul si cu fapta de cand suntem pe asta lume si pana in momentul cand ne spovedim . In rest fiecare e liber sa "creada" ce vrea , sau sa se joace cum vrea si cu cine vrea , dar Sfintele Taine raman neschimbate in vecii vecilor : Amin !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote