View Single Post
  #109  
Vechi 07.11.2013, 14:00:36
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Lore86, dumneata unde ai facut scoala? Nu tot in sistemul public? Si, nu ai iesit un om normal de pe portile scolii?

Nu de foarte mult timp am terminat eu scoala, iar droguri, tigari, alcool si toate prostiile existau si atunci (acu vreo 4-5 ani) dar asta nu m-a obligat in nici un fel sa fac si eu la fel. Se fuma in baie si pe la colt de scoala de puteai taia fumul cu cutitul; pentru aia, nu m-am apucat de fumat (cel putin nu m-am apucat atunci si nu pentru ca am vazut la "ceilalti copii"). Erau si adolescenti rebeli care mergeau in pod sa se sarute, sau mai stiu eu ce faceau (nu m-a interesat niciodata sa stiu exact, desi banuiesc); eu n-am facut-o.
Si nu m-a obligat nimeni niciodata sa devin atee, sau penticostala sau mai stiu eu ce, dar nici ortodoxa practianta nu-s, si asta din vina profesorului de religie.

Si consider ca intr-adevar ar trebui ca in scoli ori sa nu existe materia religie, ori sa fie profesori de religie pentru fiecare confesiune/religie/secta in parte, ori sa se faca la modul general, ca istoria religiilor, pentru ca e chiar aiurea sa vezi cum profesorul de religie ortodoxa il chinuie cum poate pe cel catolic sau reformat (1 catolic si 2 reformati am avut in clasa).

Si scoala e publica pentru ca asa se integreaza copilul ala in lume, interactioneaza cu persoane de varsta lor si cu persoane mai mature, care, cel putin teoretic ar trebui sa fie niste modele pentru ei (acum nu-i condamn ca nu sunt, pentru ca nici profesorii nu-s bine platiti, dar multi nici nu-si dau interesul).

Ideea de HS mi se pare nepotrivita mai ales din punct de vedere social, deoarece, copilul creste, si nestiind pe nimeni in afara de parinti si rude, afara, in lumea reala in care vor trebui sa se zbata la un moment dat, se vor pierde total si e forarte posibil sa nu poata face fata si sa devina ratati, in adevaratul sens al cuvantului.

Si, problema copiilor de azi este ca prea au totul de-a gata, sunt mult prea rasfatati, nu li se impun nici un fel de limite,parintii din lipsa de timp, sau chef(din pacate stiu exemple) isi pun copilul la TV numai sa stea cuminte, le dau telefoane scumpe si bani, crezand ca asa ii ajuta cu ceva. Parintii uber moderni de azi "uita" ca, copilul are nevoie de educatie, de comunicare, de explicatii, de sprijin moral, chiar si de cearta atunci cand e cazul.

Sa-mi fie cu iertare daca am jignit pe cinev; nu asta a fost intentia mea, dar din pacate asta vad in jur, si chiar daca nu-s o crestin-ortodoxa practicanta, nu inseamn ca nu ma a norme morale si ca nu disting raul de bine.
Reply With Quote