Subiect: Zaheu vamesul
View Single Post
  #8  
Vechi 27.01.2014, 19:59:48
adam000 adam000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.09.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 719
Implicit

Un gand ce merita retinut dintr-o predica deosebit de ziditoare asupra acestui subiect: faptul ca Zaheu ii spune Mantuitorului ca de a nedreptatit pe cineva cu ceva, va intoarce impatrit.

Zicea un parinte sa aplicam exemplul lui Zaheu in viata noastra si sa incercam ca pentru fiecare lucru rau pe care il facem, pt fiecare cuvant rau rostit, sau gand rau gandit, sa intoarcem impatrit - sa facem de 4 ori mai multe fapte bune, sa oferim semenilor nostrii 4 cuvinte bune si de folos pt fiecare cuvant rau rostit, si sa ne straduim sa inlocuim fiecare gand rau cu 4 ganduri bune.

Parintele spunea ca atunci cand gresim sau facem rau unui seaman de-al nostru, ii facem rau in primul rand aceluia direct, dar gresim si fata de Dumnezeu care il iubeste pe cel caruia i-am gresit, si fata de lume, fata de toti (si implict ne facem rau si noua), pentru ca stricam armonia creata de Dumnezeu - parintele dadea ca exemplu ca daca am vedea lumea ca un tablou pe care Dumnezeu l-a facut in armonie deplina, tablou pe care daca il strici intr-o parte (stergi sau mazgalesti o parte din tablou, strici de fapt intregul tablou), asa si noi cu fiecare pacat pe care il facem stricand un "coltisor" din lumea creata de Dumnezeu, stricam intreaga armonie pe care a creat-o Dumnezeu.

Si punea problema: daca prin spovedanie Dumnezeu iarta ce am gresit Lui, raman totusi consecintele pacatelor noastre - cum indreptam raul facut? Iar Zaheu ii spune Mantuitorului ca el va intoarce impatrit (nu numai ca va da jumatate din averea sa saracilor - lucru care putini crestini ar fi dispusi sa faca in ziua de azi).

Oare cati dintre noi, cei ce ne dorim a fi crestini, facem ca Zaheu?
Cati am fi in stare sa intoarcem impatrit - pt fiecare rau sau ne straduim sa facem 4 bune?
__________________
Ca sub stapanirea Ta totdeauna fiind paziti, Tie slava sa inaltam, Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, acum si pururea si in vecii vecilor
Amin.
Reply With Quote