View Single Post
  #1007  
Vechi 16.12.2017, 12:05:38
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Nu

Eu nu cred ca tine, prietene.
Credinta mea vine in urma auzirii Cuvantului.

Nu in urma vizionarii clipurilor youtube.
Ai verificat cu ”Cuvântul” pe acești lucrători din mediul penticostalo-carismatic și i-ai găsit a fi ”de la Domnul” ?
Dacă nu te interesează decât predicatorii din România, atunci trebuie să fii conștient că mulți dintre ei sunt fani ai lucrătorilor penticostali din Occident sau Africa și țin legătura cu ei.
Eu nu te acuz că în biserica dumitale se cade pe spate ori se scot draci, dar aceste fenomene sunt foarte prezente în multe medii cu iz penticostal de peste tot! Ce ai de gând să faci, ce atitudine vei adopta cu privire la aceste fenomene care sunt din ce în ce mai frecvente? Practic astăzi nu prea mai ai succes ca predicator dacă nu asociezi și astfel de ”îndeletniciri”, adică să arunci lumea pe spate sau să scoți draci. În State există noțiunea de ”deliverance minister” și mulți se ocupă cu așa ceva fiindcă există cerere mare.
Nu eu un ortodox trebuie să te avertizez asupra acestor lucruri, ci tu singur trebuie să te informezi fiindcă se petrec, așa cum am spus, în ograda dumitale. Tineretul penticostal este fascinat de aceste fenomene și puțini sunt cei care se opun. Acum este ușor să călătorești în afară, prin urmare tinerii voștri devin fascinați de acești lucrători care-și spun, mulți dintre ei, apostoli. Acești super-apostoli lucrează nu independent ci sub umbrela penticostală sau carismatică, deci ”oficial”.