View Single Post
  #7  
Vechi 27.06.2014, 09:52:29
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Adevarul e ca nu stiu de ce insista el ca mai intai sa ne luam casa, apoi sa facem un copil - daca s-o putea, si abia atunci, daca se intampla, sa ne casatorim, pt ca "asa face toata lumea", sa nu aiba copilul parinti cu nume diferire. Gurile rele insa insinueaza ca s-ar putea - stiu ca e pacat sa-mi banuiesc barbatul de asa ceca, dar....- ca el ar tine cu tot dinadinsul sa cumpere casa inainte de casatorie ca sa fie doar pe numele lui, sa nu cumva sa o piarda in caz ca nu ne intelegem.... El a mai fost casatorit odata si atunci a cumparat garsoniera impreuna cu sotia, dar asta pt ca au muncit amandoi, au tras cot la cot, in aceleasi conditii si e aceiasi bani ( ori poate a fost tipa mai "ferma" si nu a acceptat altfel?). Dupa ce s-au casatorit au continuat sa traga, pt ca voiau sa-si mai faca o casa inafara orasului, la parintii ei, pt ca voiau si ei copii si aici nu aveau loc. De data asta probabil o fi considerat ea ca a facut mai multe sacrificii ( a fost plecata 6 luni tocmai in Japonia), ca pana la urma nu s-au inteles si a plecat ea la casa ei, pe care aproape o terminasera, cu banii facuti de ea acolo, pe care el a trebuit sa-i lase ei pe toti ca sa-i ramana lui garsoniera. Acum nu stiu daca cearta si despartirea lor a fost defapt de la bani sau de la probleme de corazon ( gelozie, etc), datoria faptului ca ea a lipsit atata timp de acasa...
Acum daca m-as departi de el pt ca nu vrea sa ma ia de nevasta, sau pt ca nu ar fi vrut sa ma treaca si pe mine in actele casei, poate as fi indreptatita, nu m-ar condamna nimeni, ca in fond atata timp cat esti sotia sau partenera cuiva trebuie sa ai si tu drepturi, chiar daca nu aduci tot atat de multi bani in casa, nu? Insa daca l-as lasa pt ca nu a reusit sa cumpere un apartament mai mare....ar fi jenant, ar insemna ca sunt exact cum a sugerat doamna Dobrin, ca am stat cu el 8 ani doar din interes....

Last edited by fallen; 27.06.2014 at 10:04:24.
Reply With Quote