View Single Post
  #96  
Vechi 22.11.2011, 13:30:07
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Mos Craciun este de departe cel mai puternic mit urban, avatarul modern a Sfantului Nicolae, insa fie ca e poem scris in sec. XIX, fie ca e desen in cartile pentru copii, fie ca sunt benzi animate, toate acestea nu sunt decat forme ale aceluiasi spirit real ce strabate istoria inspirand atata dragoste. Nu-mi pot imagina o copilarie fara Mos Craciun, acest "icon asociat intelepciunii, blandetii si generozitatii".

Dilemateca nr.9/2007:
“Moș Crăciun există!”

O fetiță în vîrstă de 8 ani pe nume Virginia O’Hanlon a trimis o scrisoare editorului publicației New York Sun. Răspunsul, un editorial nesemnat apărut pe 21 septembrie 1897, a devenit cel mai tipărit editorial de ziar din istorie. Autorul era un celebru jurnalist, Francis Pharcellus Church, iar răspunsul său la scrisoarea Virginiei, a fost tipărit în fragmente sau în totalitate în zeci de limbi, în ziare, reviste și cărți, a fost prezentat în filme, imprimat pe postere și pe timbre. Revista Dilemateca îl reproduce la rîndu-i. Integral.

“Dragă domnule editor, eu am 8 ani. Cîțiva dintre copiii cu care mă joc spun că nu există Moș Crăciun. Tati spune că doar ce apare în The Sun este adevărat. Vă rog să îmi spuneți adevărul. Există Moș Crăciun? Virginia O’Hanlon.”

“Virginia, micii tăi prieteni greșesc. Sînt afectați de sceptismul unor vremuri sceptice. Ei cred doar ce văd și orice e neînțeles de mințile lor mici nu există. Toate mințile, Virginia, indiferent că sînt de adulti sau de copii, sînt mici. Dacă ar fi să comparăm inteligența și puterea de a cuprinde adevărul și știința ale omului cu cele ale lumii imense din jurul lui, află că omul ar fi doar o insectă, o furnică.

Da, Virginia, există Moș Crăciun. Există cu aceeași certitudine cu care există dragostea, generozitatea și dăruirea și tu știi doar că ele sînt peste tot, că aduc în fiecare zi atîta frumusețe și bucurie vieții tale. Cît de mohorîtă ar fi lumea fără Moș Crăciun… Ar fi la fel de mohorîtă ca lumea fără Virginii! La fel ca lumea fără speranța unui copil, fără poezia și poveștile de dragoste care ne fac existența atît de tolerabilă. Nu ne-am mai bucura decît de lucrurile care pot fi demonstrate sau observate cu ochiul liber. Strălucirea eternă cu care copilăria umple lumea ar fi stinsă pentru totdeauna.

Nu crede în Moș Crăciun! La fel de bine poți să nu crezi în zîne. Poți să îl rogi pe tăticul tău să angajeze oameni care să pîndească toate șemineele în ajun de Crăciun, dar dacă nu l-ar vedea pe Moș coborînd, ce ar dovedi asta? Nimeni nu îl vede pe Moș Crăciun, dar nu este nici un semn că el nu ar exista. Cele mai adevărate lucruri din lume sînt cele pe care nici copiii si nici oamenii mari nu le pot vedea. Ai văzut vreodată zîne dansînd pe peluză? Bineînțeles că nu, dar asta nu înseamnă că ele nu sînt acolo. Nimeni nu poate să își imagineze sau să creadă cu adevărat toate minunile de pe lume, așa nevăzute sau chiar de nevăzut cum sînt ele.

Desigur că poți să desfaci jucăria unui bebeluș ca să vezi ce face atîta zgomot înăuntru, dar există un văl ce acoperă lumea ascunsă, magică, pe care nu l-ar putea sfîșia nici cel mai puternic om, nici măcar forța adunată a celor mai puternici oameni care au trăit vreodată. Doar încrederea, bucuria, poezia, dragostea și romantismul pot da la o parte perdeaua și înfățișa frumusețea și splendoarea din spatele ei. Virginia, nu există în toată lumea asta ceva mai real și mai puternic de-atît!

Moș Crăciun nu există!? Nici vorbă! Există și va exista pentru totdeauna. O mie de ani de-acum înainte Virginia, ce o mie, de zece ori zece mii de ani de acum înainte va continua să aducă bucurie în sufletul fiecărui copil.”
Reply With Quote