View Single Post
  #10  
Vechi 22.01.2015, 22:16:39
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Unhappy

Da, intr-adevar, interesanta discutia.
Marturisesc ca m-am straduit sa va inteleg, dar nu pot in intregime.
Nu pot sa fac legaturile sau diferentele pe care le faceti voi.

In mod normal ar trebui sa simtim rugaciunile de la slujba, continutul lor. Dar cati o fac?
Cati percep slujbele asa cum ar trebui? Putini, f.putini.
Ne ducem la biserica, asistam la slujbe, traim credinta. Dar slujbele fiecare le percepe cum poate.
La asta contribuie mult forma in care sunt transmise rugaciunile. Conteaza mult si interpretarea. Asa se explica totusi faptul ca unii preoti fac asa slujbe frumoase, sensibile, care merg la suflet, iar altii nu.

Revin la intrebarea mea: de ce totusi trebuie cantate rugaciunile si psalmii? De ce trebuie cantari in slujbele ortodoxe? Ce rol are muzica totusi, daca trebuie sa ne concentram numai pe rugaciune.

Si cateva observatii acum:
1. Nu vad legatura intre muzica si icoane.
Vad diferenta intre picturi si icoane. Dar vad diferenta si intre mai multi iconari de ex. Fiecare le face altfel si transmite altceva. Si sunt si percepute altfel.
Am mai scris asta la capitolul despre icoane. Sunt unele urate si altele frumoase, care te misca, iti trezesc un sentiment.

2. Si rugaciunile si arta se fac cu sufletul si pentru suflet. Cred ca atlceva ai vrut sa spui oaie_cugetatoare. Arta se face de dragul artei si al frumosului, pe cand rugaciunile se fac si cu scopul de a exprima credinta.
Arta fara suflet nu exista. N-are rost, daca nu transmite nimic, daca nu ajunge la suflet.
Din pacate exista multe lucrari de arta, in toate formele (muzica, pictura, arta plastica, literatura etc.) care nu-si merita numele de arta, tocmai pentru ca le lipseste frumosul, sensul, sufletul.

Vorbim de arta bisericeasca (exista si facultate pentru asa ceva). Cuprinde pictura (icoane, fresce in biserica), cantari, lucrari scrise. Se cheama arta!
Scopul lor este mixt: credinta si frumos.

3. Daca la pictura si icoane inteleg diferenta, la muzica, sincer n-o percep.
Nu stiu de ce spuneti ca una este facuta de om si alta vine de la Dumnezeu??? Spre deosebire de Biblie, restul toate sunt facute de om: si cantari si icoane si scrieri.

4. In mod normal n-ar trebui sa existe deloc muzica in credinta. Ar trebui sa se recite totul, sa se citeasca incat sa poata participa si unul afon la slujba.
La noi exista si rugaciuni si scrieri care nu se canta deloc si altele care se canta.

De curand am avut o discutie la biserica cei de la strana impreuna cu preotul. Era vorba de acea rugaciune de la sfarsitul slujbei "Sa se umple gurile noastre...". Noi pana mai de curand am recitat-o. A venit cineva la strana (doua persoane care proveneau din familie de preot), care ne-au spus ca aceasta rugaciune se canta, cu anumite exceptii.
N-am inteles (nimeni) diferenta, de ce si cand se canta si cand nu. Am invatat si o cantam. Este placuta oamenilor, fiindca noi o cantam frumos.
Dar tot asa au acceptat-o si recitata mai inainte.

Mai exista si pricesne in biserica ortodoxa. Si colinde. Pe astea unde le incadram - arta sau lucrari bisericesti?

5. In situatia de fata e vorba totusi de o rugaciune "Tatal Nostru". Clar ceva duhovnicesc. Asta ar trebui sa ajunga la suflet.
Cred ca muzica aici nu are (asa) importanta. Nu este diferenta. Tatal Nostru este o rugaciune, ceva duhovnicesc si de suflet.
Conteaza insa foarte mult daca este cantata de Bocelii, sau de cineva afon.
Nu e vorba de instrumente in discutie, ci de vocile omenesti.

Poate va surprinde, dar eu am convingerea ca in biserica la noi conteaza mult felul in care sunt transmise rugaciunile, psalmii si cantarile.
Se discuta foarte mult despre un cor sau altul. Vai ce frumos canta aia, sai ceilalti. Multi se duc la o biserica sau alta pentru cor, sau chiar pentru preot.

Pentru mine personal conteaza foarte mult modul in care se prezinta lucrurile in biserica: daca se pune suflet, daca se canta frumos, sau fals.
Nu in orice conditie ajunge la suflet mesajul. La mine nu. Si cred ca nici la altii.
Altfel de ce ar trebui atatia compozitori si atatea variante de cantari (glasuri)? La ce ajuta?
Chiar si preotii trebuie sa aibe voci frumoase (la admiterea la facultate) si fac curs de muzica. Oare de ce?

6. O intrebare pentru oaie_cugetatoare (cred ca la un punct vorbim de lucruri diferite). Cine este destinatarul rugaciunilor: noi, sau Dumnezeu? Ca nu inteleg ce spui tu acolo.
Eu as spune ca exista o cale dinspre preot si strana spre credinciosi. Ei trebuie sa perceapa credinta.

Stii la catolici am observat ca ei canta si recita cu totii la slujbe. Si ei stiu despre ce este vorba la slujba. Participa activ.
La noi nu este asa. Exista o singura rugaciune pe care o spune toata lumea in biserica: Crezul. In rest spune sau canta preotul singur, sau strana. Ceilalti nu stiu cat participa. Asculta. Dar cat ajunge la ei?

Da, eu de la strana pot vedea anumite reactii: se vede imediat cum ajunge la oameni. Sunt cantari la care oamenii aproape ca adorm, la altele ii vezi cum freamata si participa sufleteste. Deci este o diferenta.
Depinde si de text si de muzica.

7. Exista si la noi in ortodoxie concerte cu diverse coruri, cu solisti (cantareti profesionisti) care canta muzica ortodoxa. Plin you-tube-ul de exemple. Chiar in biserici.

Aia acolo in link nu sunt mormoni, nu stiu de ce tot insisti. Sunt catolici.
Iar Bocelli canta rugaciunea Tatal Nostru. Tot asa precum o canta in alta versiune un coleg de la strana (cateodata, rar), cantaret de opera, in forma solistica. Exact poti sa-i pui unul langa altul.
Daca Bocelli canta intr-o biserica, nu te deranja precis. Cred ca asta este problema.

In incheiere: parintele Galeriu se ruga impreuna cu oamenii (individual chiar, si cu mine s-a rugat, ne-am rugat impreuna). Nu l-am auzit cantand niciodata. Cred ca nu mai putea din cauza varstei. Dar felul in care se ruga chiar ajungea la sufletul nostru. Fiindca aducea sufletul lui. Din suflet se ruga, duios. Nu pot sa descriu.

Am auzit alti preoti (inclusiv cel de acum unde merg), care canta frumos si prin glasul lor ajung la suflet niste lucruri. Daca ar face-o fara muzica...nu stiu cum ar fi.

Conteaza foarte mult modul de rugaciune, muzica aia pe care sunt puse. Ajuta sau dimpotriva opreste trairea.

Si cred ca cel mai important pana la urma este sa traiesti credinta, indiferent de modul in care iti este transmisa.
Daca pentru mine Sf. Fecioara este cea din icoana de la Sihastria, cu tot ceea ce exprima ea si nu altele (pentru mine urate), aia este si nu conteaza altceva, decat ca o percep asa cum trebuie.
Daca eu percep mai bine o rugaciune pe o melodie decat pe alta, nu are importanta. Conteaza sa o percep si asa cum trebuie.

Ma opresc aici.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape

Last edited by sophia; 22.01.2015 at 22:27:35.
Reply With Quote