View Single Post
  #102  
Vechi 11.05.2015, 11:16:18
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Chestiile astea trebuie sa le stii cat de cat inainte de a candida la medicina.
De fapt, nu exista meserie in sistemul capitalist care sa nu aiba o doza de risc vs. angajare/salariu.
Sigur, riscurile difera, si de asta e bine sa te gandesti bine inainte de a te angajat la ceva anume.

Majoritatea insa cred ca pleaca de la premiza "mi-ar place sa.." si cred ca realitatea se va plia pe dorintele lor.
Culmea e ca nici chiar familiile nu se gandesc la aspectele astea...in fudulia lor se bucura ca au copil la medicina, sau ca prietena/prietenul baiatului/fetei e student la medicina, ca nici nu se mai gandesc cati ani va trebui sa ii sustina financiar, ba chiar au impresia ca din prima zi cum va obtine licenta va face prima spaga ( substantiala, la vreo 100 de lei, daca nu de euro, nu asa cate 5-10 lei, ca aia poate-i faci si-n facultate, daca impingi pe cineva cu caruciorul, dar ii mananci tu, nu-i duci acasa...).....

Si intr-adevar in orice meserie exista un risc, sa nu-ti gasesti de lucru sau sa ramai somer...fie ca nu te descurci, fie ca asa se intampla, nu merge treaba acolo unde te angajezi, sau merge o vreme chiar bine dupa care se strica, si nu din vina ta, evident.,,sau te imbolnavesti si nu mai poti lucra, si atunci nu devii automat o povara pentru familia ta ???
( daca ramai somer, nu mai aduci nici un ban, ajutorul de somaj e o chestie foarte relativa,'care in putine cazuri de " disponibilizare" chiar ti se ofera, in majoritatea fiind tu silit sa iti semnezi demisia, iar concediul medical este o suma derizorie, 75-85% din sal minim pe economie ( de obicei); ori o famile are intotdeauna cheltuieli si nevoi mai mari; chiar si numai cu utilitatile, daca are locuinta proprietate personala, sau chiar daca sta cu parinti ( eu cand stateam cu ai mei in 4 camere, eram 5 insi, doar eu si mama lucram si aveam intretinerea cca 500 lei, eu castigam 700 si mama undeva tot pe acolo)i; daca nu, fie stai cu chirie ( 100-200 euro, sau mai mult), fie ai credit si rate la banca, care din cate am vazut ajung tot pe la 200-250 euro...si daca cumva ai fost " disponibilizat" pe motiv ca ai dezvotat o afectiune medicala incompatibila cu jobul, si nu mai dai randament ( fie o hernie de disc, sau hipertensiune,cauzate de efort fizic intens, fie alte afectiuni cauzate de stres, fizice sau psiho-somatice), nu stiu cum te poti " forta" sa le depasesti, pt ca fizic e imposibil, ca sa nu pieri, tu si ai tai, mai ales daca ai apucat sa te casatoreti si sa ai copii, care se bazau pe jobul si pe banii castigati de tine, ca si cap de familie ( tata sau mama)....