View Single Post
  #19  
Vechi 18.09.2009, 21:16:30
hmiron hmiron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.08.2009
Mesaje: 380
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Evreulcelales Vezi mesajul
Nimeni nu a fost "stramutat" ci au fugit de spaima razboiului care ei l-au inceput. Vezi, asta ce eu am chemat ideie preconceputa. Asa o ideie ai auzit de la cei care nu prea "iubesc" evreii,de la un ignorant sau numai prosti.
Despre acel "titlu de propietate " de care scri, evreii au cel putin Biblia, arabi nu au nimica. In Coran se descrie cum Muhamed s-a urcat in cer de pe Muntele Moria pe care a fost Marele Templu. Povestea asta se s`ar asemana cu inaltarea lui Iisus in cer dupa Rastignire numai ca Muhamed s-a urcat impreuna cu calul lui. Afara de asta nu este scris in nici alt loc ca Muhamed a venit in Tara Sfanta.
In 1947 ONU a votat acceptarea infintarii A DOUA TARI: UNA A EVREILOR SI UNA A ARABILOR.Arabii au refuzat si au facut razboi.Asta nu este negat nici de arabi pana azi.
In 1947 au fost evrei si arabi in acelas numar .
Ce mai te doare? Inca nu ai inteles?
Ti-ai sustinut punctul de vedere. Rostul meu nu e sa te contrazic, asa cum tot vrei sa faci sa para. Nu ma doare nimic, ti-am zis cinic mai sus ca nu tin cu nimeni in acest conflict.

Pana la urma ti-am inteles pozitia. O sa mai citesc, o sa caut, o sa ma documentez, poate o sa intreb si un arab israelian, palestinian, iordanian sau sirian, sa aud si de la ei cum stau lucrurile. Sunt foarte curios ce-au egiptenii de zis, avand in vedere ca au fost implicati asa de mult.

Numai bine!
__________________
User vechi: scrabble.
Reply With Quote