Subiect: Un sfat
View Single Post
  #11  
Vechi 17.06.2013, 17:28:55
Claudiu_FT Claudiu_FT is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.09.2011
Mesaje: 151
Implicit Raspuns

Am sa-ti fac pe plac kiky...

Nu mai exista credinta. Am ales clase de liceu, fiindca eram curios care e starea de spirit printre adolescenti. La clasa a 9-a a mers destul de bine treaba, insa clasa a 10-a n-au interactionat mai deloc. Societatea secularizata si-a atins scopul. Acasa nu se vorbeste despre Dumnezeu, religia e o prostie si o forma de indoctrinare, Biserica e o institutie in care se spala bani, iar ortodoxia inseamna popi si pupat de moaste.

Nu cred ca am sa predau in viitorul apropriat, mai mult imi fac rau. Nu stiu care e Pronia, care e planul lui Dumnezeu pentru aceste vremuri, insa ce am observat, e ca s-a terminat epoca sfintilor. Fii risipitori isi activeaza credinta doar dupa suferinte si depresii, iar adolescentii au gatul bine intepenit si am simtit ca e inutil sa le vorbesc de lucruri sfinte. Chiar aseara s-a intamplat sa stau la masa si un baiat sa vorbeasca despre Dumnezeu; era penticostal. Nu am spus nimic, i-am zis ca nu stiu multe pe tema asta si ca nu am citit niciodata biblia. Avea niste conceptii deviate rau de tot, cica asa ii invata la biserica lor.

Ca si concluzie, pot sa zic ca societatea si tinerii sunt un amalgam de extreme. Doar Dumnezeu stie unde isi mai presara harul adevarat.

Toate cele bune!
__________________
Iubesc românul ce-mi urează: Doamne ajută!
Reply With Quote