View Single Post
  #15  
Vechi 29.03.2011, 12:00:28
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.191
Implicit

În primul rând, te salut Nina și mă bucur că putem vorbi din nou.

În al doilea rând, cred că faci o confuzie involuntară între două cuvinte aproximativ paronime: - moralul ca stare de spirit, dispoziție emoțională etc. sub raport psihologic, cum găsim bunăoară în expresia a ridica moralul (cuiva)
- morala care știm cu toții ce înseamnă, viață virtuoasă legată de principii ferme, stabile și (de regulă) pozitive etc.

Cred că te referi mai degrabă la al doilea cuvânt.
Dar știu unde bați și cred că am o posibilă explicație. Atunci când prietenia se bazează pe admirație, complimente, poate și un pic de competiție (valabil mai ales pentru femei), capriciile se manifestă la un moment dat și pun în criză relația. Un om căruia i-ai arătat în dese rânduri prețuire, el nefiind suficient de matur să se ridice la nivelul ei, începe să se comporte ca un copil: se supără din nimicuri. În general, pentru a conserva cu succes o relație de prietenie, ar trebui să renunțăm la așteptările proiective, altfel spus să nu așteptăm ca prietenul(a) să comporte cum vrem noi și să-l lăsăm să se manifeste cum crede și cum poate.
Prietenia e o formă foarte interesantă de cunoaștere de sine, mai ales când vorbim de creștini. Uneori atitudinea față de un prieten pe care-l iubim, ne dezvăluie trăsături de caracter care mai suportă îmbunătățiri. Creștinul de obicei vorbește mult despre tot felul de lucruri frumoase pe care le cunoaște numai mental, ca informație, și nu ca experiență de viață.
Poate aveți ocazia acum să vă cercetați mai bine analizând cu atenție care e distanța între ce vreți să fiți și ce sunteți cu adevărat.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote