Subiect: Duhul Evanghelic
View Single Post
  #2  
Vechi 27.12.2006, 13:06:59
dmb dmb is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.10.2006
Mesaje: 277
Implicit

Cred ca in duh este arareori traita Evanghelia. Noi am cam uitat care este Duhul ei.
Iar invatatii nostrii pun accent pe dogma si nu pe duh asa ca-i normal sa se formeze tot felul de crestini "bataiosi pentru credinta cea dreapta" si f. rar ( si atunci este inlaturat intr-un fel sau altul din comunitate) se nasc/ formeaza crestini pentru care iubirea de aproape e cea mai dogma dintre dogme.
Exemple ? IPS Serafim. Eu personal nu cunosc multi preoti si nici un alt episcop care facea slujbe la patul bolnavilor paralizati (si crdeti-ma nu-i o placere sa respiri aerul din jurul unui astfel de bolnav)cum nu cunosc nici un alt episcop la care poti ajunge oricind fara sa te "manince sfintii" pina acolo.Si multe multe altele...
Spre norocul nostru din diaspora, nu se potrivea cu ierarhia din Romania. Deci facea lucrui care "nu se cad unui episcop" !!!!
Si fiindca intrebarea erea cum propovaduieste crestinul Evanghelia prin comportament , raspunsul ar fii : cum este invatat si mai ales din exemplu propriu celor care sint considerati "spuma" orodoxiei, aparatorii ei, a monahului, duhovnicului, preotului samd...
Reply With Quote