Subiect: Rusine!
View Single Post
  #9  
Vechi 12.01.2011, 22:09:47
Scotsman
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de colaps Vezi mesajul
Stai liniștit domnule, nu i-a pălit-o, l-a plesnit oleacă, lasă că nu plânge de o mică pișcătură. Pe ele nu-l mustra conștiința dar din acel moment se va gândi că vai uite ce mi-a făcut preotul ... nu mai vin așa îmbrăcat că mi-e rușine. Și gata lecție învățată.

Câteodată mai acționezi și așa, nu stai că „huo cutare, nu-i bine, etc. etc.”, pe mulți nici măcar nu i-ar interesa.
Am mai vazut genul acesta de pedagogie.Da faliment in multe situatii.Eu totusi consider ca nu este normal si nici nu am auzit de vreo prevedere ortodoxa care sa recomande/permita asa ceva.Iar aprecierea cu plesnitul si umilirea publica le poti aprecia cel mai bine cand esti tu in situatia aceea.Poate acel baiat a gresit,sau nu a stiut,sau a vrut sa se dea mare.Dar nu-l umilesti si nu-l lovesti,mai ales in acel moment.Daca nu-l intereseza,cu atat mai mult.De ce sa-l lovesti daca oricum nu-l va afecta(in varianta in care crezi ca actiunea ta ar avea un efect)?

Eu totusi as dori sa vad ce fundamentare din ortodoxism a avut acel preot pentru metoda sa.