View Single Post
  #7  
Vechi 23.04.2022, 10:35:06
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.964
Implicit

Nu mă înțelege greșit sfaturile tale cred că sunt bine intenționate.

Citat:
În prealabil postat de Marcel_Ionut Vezi mesajul
Tu fa atât cât poti și restul lasa-l pe Dumnezeu să te ajute. '' Doamne ajuta-ma să slăbesc. Da cum sa te ajut mă Aline sa te incalt eu și sa alerg cu picioarele tale?
Are în jur de 130 de kilograme din ce am reținut, dacă se apucă acum să alerge pe străzile din România, denivelate, vălurite, sparte, crăpate, riscă să-și rupă ligamentele, forța mecanică pusă pe picioare e prea mare iar asfaltul prost îi pot face probleme.

I-ar trebui să slăbească vreo 10-15 kg din post întâi cu o masă pe zi, apoi negru cu apă sub supraveghere terapeutică și abia apoi să se apuce de înot care e scump al naibii, de ciclism, de drumeții mers pe jos minim 5-10 km în ritm alert, dar nu alergat că-și face praf picioarele.

Să uite de sucuri acidulate, energizante, orice fel de dulciuri în afară de miere și fructe, eventual un compot.

Ideea e că sportul costă enorm raportat la puterea de cumpărare din România, în anii 90-2000 mai puteai fi legitimat pe gratis la cluburi de sport până la o anumită vârstă, trebuia doar să-ți iei echipamentele și plăteai eventuale cantonamente.

Acum am văzut pe gazeta sporturilor un serial cât costă să faci sport entry level, nu mai poți face sport oriunde pt că multe spații verzi s-au transformat în proprietate privată sau sunt parcare sau a construit un jeg de dezvoltator imobiliar pe ele.
Au dispărut multe spații verzi, pădurici, s-au rărit și pădurile.

Deci un tânăr și populația activă avea unde să facă sport până prin anii 2000-2005 fără să deranjeze, acum nu bate mingea acolo că dai în mașină, nu alerga acolo că e parcată o mașină pe trotuar sau sunt câini vagabonzi șamd, de asta tinerii pleznesc de grăsime la nici 15 ani plus mâncarea care e făcută din ieftinătură ca să-și permită românii să ia din supermarketuri, dacă ar băga supermarketurile mâncare de calitate maximă la preț de Germania ar da faliment .

În parc dacă alergi unii bătrâni comentează sau se umblă și cu trotinete, biciclete, role risc să dărâmi pe cineva sau te tot oprești din 5 în 5 minute ceea ce e extrem de enervant când ești în forță maximă de ascensiune, și ți-ar trebui un parc cam cum e în București parcul Tineretului nu un parc de jumate de hectar.

Oamenii care vor să facă sport în România fără să plătească spațiul nici n-au unde, echipamentele depășesc 200-300 de euro pe an și se rup repede se degradează cam în 5 luni maxim.

Doar dacă s-ar deplasa în zone împădurite dar și acolo se circulă agresiv cu biciclete și nu e amenajat sunt dâmburi de pământ, când plouă nu e deloc interesant.

Abonamentul la sală nu e chiar ieftin și sunt aparate pe care scrie că nu trebuie să ai peste 110 kg să le folosești, trebuie să te interesezi de limita maximă de greutate să nu strici, rupi ceva.

Și la sală mai sunt care vin cu SUV-ul în parcarea complexului, comentează despre alții sau râd că n-au nu știu ce echipamente, că ce gras e cutare, cum face exercițiile sălile s-au umplut de oameni de proastă calitate, trebuie să știi ce sală să alegi, la ce oră să te duci, ce grupe să antrenezi și cum că altfel te rupe la buzunar un antrenor privat.

Știu pe cineva a slăbit vreo 10 kg cu antrenor privat, după nu a mai mers, s-a îngrășat la loc sau poate a luat 11 înapoi, slăbești 10 iei 12.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 23.04.2022 at 10:38:20.
Reply With Quote