View Single Post
  #398  
Vechi 29.11.2010, 16:57:15
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Singura diferență fiind că noi credem pe baza Scripturii, iar voi pe baza poveștilor. 40 de pagini de polologhie, dar n-ați produs nici măcar o dovadă scripturistică că este o Taină.

Doctore, de ce mă ispitești să spun lucruri nepotrivite cu privire la "ucenicii unei femei"?
40 pagini de polologhie???? Asa tratezi dumneata acest subiect????
Noi spunem: Isus a spus : "Acesta ESTE Trupul meu"
Voi spuneti ca de fapt a vrut sa spuna altceva si ne argumentati cu pagini de polologhie

Noi spunem: Sf apostol Pavel a spus: "Și, mulțumind, a frânt și a zis: Luați, mâncați; acesta este trupul Meu care se frânge pentru voi. Aceasta să faceți spre pomenirea Mea" 1 Cor11.24, iar prin asta Sf apostol Pavel confirma ceea ce a spus Isus,
Voi spuneti ca de fapt a vrut sa spuna altceva, si ne aduceti pagini de polologhie

Noi spunem:sf apostol Pavel spune si confirma inca o data ceea ce a spus Isus: "Paharul binecuvântării, pe care-l binecuvântăm, nu este, oare, împărtășirea cu sângele lui Hristos? Pâinea pe care o frângem nu este, oare, împărtășirea cu trupul lui Hristos? " , iar prin asta mai confirma o data ceea ce a spus Isus
Voi spuneti: Pavel (pentru ca evident, el nu e sfint) a vrut sa spuna altceva si ne aduceti alte pagini de polologhie

Noi spunem: Isus a spus: "17.Iar celor ce vor crede, le vor urma aceste semne: în numele Meu, demoni vor izgoni, în limbi noi vor grăi,
18. Șerpi vor lua în mână și chiar ceva dătător de moarte de vor bea nu-i va vătăma, peste cei bolnavi își vor pune mâinile și se vor face sănătoși. " Marcu 16.17,18
Voi spuneti: E greu de contorizat roadele, etc, etc etc, alte pagini de polologhie

Oare cine umbla cu invirteli si cu polologhie? Oare nu Isus a spus (iarasi, citez din memorie): cuvintele voastre sa fie da sau nu. Restul vine de la diavol. Daca El spune clar ESTE, iar Sf Pavel spune acelasi lucru, iar voi altceva-acest altceva vine de la diavol pentru ca asa a spus Isus

Concluzie: Cuvintele lui Isus: le rastalmaciti
Cuvintele Sf apostol Pavel: le rastalmaciti
Cei care l-au urmat pe Isus: ii dispretuiti si judecati fara sa le cercetati viata sau faptele

Prefer sa-L cred pe Isus si nu pe voi.
Reply With Quote