View Single Post
  #14  
Vechi 11.05.2012, 22:08:02
ucenic ucenic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.05.2010
Locație: Ploiesti
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 634
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ucenic
Implicit

Citat:
În prealabil postat de JoyDivision Vezi mesajul
era, insa doar in Vechiul testament, nu si in Noul.
Corect. Acum, prin Hristos, noi ii putem spune "Tata".
"Si, pentru ca sunteti fii, Dumnezeu ne-a trimis in inima Duhul Fiului Sau care striga: "Ava", adica: "Tata!" (Gal.4:6)

Nicaieri, Domnul Iisus nu se adreseaza lui Dumnezeu cu Iahve, Iehova, Yahweh sau YHVH, ci cu "Dumnezeul Meu" sau "Ava" - "Avva" adica "Tata".
Iar prin credinta in El si prin marturisirea Lui ca Domn si Dumnezeu si Mantuitor ne-a dat in dar si noua, celor nascuti din Dumnezeu, harul de a-I putea spune "Tata."
"...du-te la fratii Mei si spune-le ca Ma sui la Tatal Meu si Tatal vostru, la Dumnezeul Meu si Dumnezeul vostru." (Ioan.20:17)

No offense: acesta este motivul pentru care eu nu numesc "Avva" cand ma refer la cei raposati in Domnul, sfintii Lui si nici "Parinte" cand ma refer la vreun preot ori slujitor al lui Dumnezeu.

Yahweh era atat de sfant pentru evrei incat copistii vremurilor, ori de cate ori scriau tetragrama YHWH in Scripturi, se "curatau" spalandu-se in vasele lor de curatire.

Pentru mine cand spun "Avva" sau "Tatal meu" este atat de...

Va rog sa ma scuzati insa sunt prea legat de porunca Domnului meu, Iisus Hristos:
"Si "Tata" (Avva - n.a.) sa nu numiti pe nimeni pe pamant; pentru ca Unul singur este Tatal vostru: Acela care este in ceruri." (Mat.23:9)

Binecuvantat sa fie Numele Lui in veci! Amin.

Last edited by ucenic; 12.05.2012 at 23:40:54.
Reply With Quote