View Single Post
  #44  
Vechi 08.04.2011, 02:25:52
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moon27 Vezi mesajul
un alt aspect care ne-a socat este.... ca ne-am gandit sa vorbim cu preotul de la scoala (profesorul de religie) ca inainte de Paste sa impartaseasca toti copiii... i-am explicat ca daca este nevoie aducem noi tot ce necesita Sfanta Taina a Impartasaniei... insa surpriza... a refuzat... Si acum vine marea mea nelamurire... poate un preot sa refuze Sfanta Taina a Impartasaniei la 23-25 de copii? (nu stiu exact cati elevi sunt in clasa). Va multumesc
Nu este nimic socant. Sf. Impartasanie trebuie sa se intample intr-un anumit context, acesta fiind Sf. Liturghie. Un preot nu poat epur si simplu sa ia niste paine si niste vin (aduse eventual chiar de parinti), sa le imparta la copii si sa spuna ca aceasta este Sf. Impartasanie. Si nici Sf. Liturghie nu poate avea loc oriunde si oricum, sau oricand.

Apoi de ce trebuie sa fie cu clasa? Cu siguranta ca daca merg acesti copii duminica la biserica, pregatiti, si vor sa se impartaseasca, NU vor fi refuzati.
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
Reply With Quote