View Single Post
  #20  
Vechi 01.02.2016, 11:15:07
ortodoxa2310 ortodoxa2310 is offline
Member
 
Data înregistrării: 31.03.2012
Mesaje: 63
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Cu cine mai locuiti? Mai este si altcineva in afara de familie care are acces in casa? Aveti animale de companie?
Ati luat totusi in calcul ca exista si posibilitatea sa fiti mai obosita sau stresata in ultimul timp si sa fi pus obiectele in alte locuri, unde este posibil sa le gasiti ulterior?
Intreb, pentru ca si mie mi s-a intamplat sa pierd sau sa ratacesc obiecte in casa, dar de fiecare data a existat o explicatie rationala la aceste intamplari.
Fie mi s-a intamplat sa fiu intr-o stare de oboseala profunda sau atat de preocupata de o problema, incat sa ma trezesc ca pun obiecte unde nici nu as fi visat ca le-as putea pune.
Poate, faptul ca se intampla toate acestea dupa decesul bunicii nu este chiar intamplator, poate a fost un eveniment care v-a tulburat, iar in astfel de perioade se poate intampla sa ne slabeasca atentia sau sa uitam diferite amanunte, datorita faptului ca trairile emotionale pot fi mai intense decat de obicei.

Inafara de familie/rude nu intra nimeni. Am un catel, dar in unele camere nu are acces, plus ca nu las nicodata lucruri unde ar putea sa ajunga sa le ia, din obisnuinta. Si papuci nu a avut nicodata obiceiul sa ia, nici cand era pui, nu a facut niciodata ceva de genul asta.

Nu uit lucrurile pur si simplu... nu le pierd, le pun si-mi aduc aminte unde. Dispar de unde stiu sigur ca le-am lasat, fara nici o explicatie.
Sa va mai dau un exemplu, sa intelegeti. Pe 4 ianuarie mi-am cumparat o bluza. Stiu exact ca am mai probat-o odata cand am scos-o din punga, apoi am indoit-o si am pus-o in sifonier, stiu exact unde. Timp de 2 sapt. dupa asta, am fost singura acasa. Dupa vreo saptamana de cand am luat bluza, am vrut sa o imbrac. Nu mai era!!! Am cautat de-am innebunit, am rascolit toate hainele si toate locurile unde ar fi putut, prin absurd, sa fie o bluza. Nimic. Si un ac de as fi cautat l-as fi gasit, atat de detaliat am cautat, bluza aia nu mai era. Si absolut nimeni nu a fost in casa, nici macar o ruda.

Cum sa imi explic asa ceva?

Sau treaba cu plicul de coldrex... eu cu usa inchisa in bucatarie, pun plicul pe masa si ma duc sa fierb apa. Cand vin cu ibricul de apa, coldrexul lipsa. E foarte frustrant sa nu gasesc nici o explicatie la toate astea, si oricat de mult si bine as cauta, nu gasesc obiectele. Si nici nu apar ulterior cine-stie-unde. Dispar si gata.

Ce se intampla?... o sfestanie am facut, si disparitiile astea s-au intamplat bine-mersi si dupa asta.

Senzatia ca ceva ma urmareste sau "vecinatatea a ceva rau" nu o am, nu am avut-o nici inainte de sfestanie. Ma simt normal.
Reply With Quote