View Single Post
  #942  
Vechi 30.12.2016, 02:13:26
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Cuviosul Paisie Aghioritul :

Obrăznicia și lipsa de respect
Indrăzneala alungă evlavia
– Părinte, de unde vine îndrăzneala?
– De la Paris… [Joc de cuvinte foarte subtil al Cuviosului; în elenă la îndrăzneală se spune “i parrisia” (n. ed.).] Îndrăzneala este obrăznicie și alungă departe frica de Dumnezeu, ca fumul ce îl îndreptăm spre albine, ca să se depărteze de stup.
– Părinte, cum să scap de îndrăzneală?
– Să te simți pe tine mai prejos decât toți. Este nevoie de multă smerenie. Ca mai mică, precum ești, să ai respect și evlavie față de toate surorile. Să-ți spui gândul tău cu smerenie și să nu arăți că le știi pe toate. Atunci Dumnezeu te va îmbrăca cu harul Lui și vei avea sporire. Îndrăzneala la ascultător este cel mai mare dușman al său, pentru că alungă evlavia. De obicei, după îndrăzneală urmează răzvrătirea, după ea nesimțirea și nepăsarea pentru micile păcate, cu care omul încet-încet se obișnuiește și le vede după aceea ca fiind firești, dar nu există odihnă în adâncul sufletului, ci numai neliniște . Unul ca acesta nici nu poate înțelege ce are, pentru că inima lui este împietrită și nu pricepe lucrurile strâmbe pe care le face.
– Părinte, ce legătură are simplitatea cu îndrăzneala?
– Altceva este simplitatea, altceva îndrăzneala. Simplitatea are și evlavie înlăuntrul ei și ceva copilăresc, îndrăzneala are obrăznicie. De multe ori și în sinceritate poate exista obrăznicie, în sinceritate și în simplitate de multe ori se ascunde multă obrăznicie, atunci când omul nu ia aminte. Unul ca acesta spune “Eu sunt un caracter deschis!” sau “Eu sunt simplu” și vorbește cu obrăznicie, fără să înțeleagă aceasta. Dar cu toate acestea altceva este simplitatea și altceva obrăznicia.
– Părinte, ce este sfiala duhovnicească?
– Sfiala duhovnicească este frica de Dumnezeu în înțelesul cel bun. Această frică, această strângere aduce veselie, picurând miere în inimă, miere duhovnicească! Vezi, un copilaș micuț care este timid îl respectă pe tatăl său, se sfiește și din multa sfială nici nu privește la el. Vrea să întrebe ceva și se roșește. Unul ca acesta este bun să-l pui la iconostas. Un alt copil spune: “E tatăl meu” și se întinde înaintea lui fără respect, cu îndrăzneală. Și când vrea ceva, cere cu pretenția să i se dea, bate cu piciorul în podea, amenință.
Intr-o familie bună copiii se mișcă liber. Există respect, fără ca să fie constrânși copiii; nu există disciplină militară. Ei se bucură de tatăl și de mama lor, iar aceia se bucură de ei. “Dragostea nu cunoaște rușine” , spune Avva Isaac. Are îndrăzneală în sensul ei cel bun.
Dragostea are în ea evlavie și respect, adică biruiește frica. Unul se strânge, se sfiește, dar se și teme, pentru că nu are adevărata sfială. Altul are sfială, dar nu se teme, deoarece o are pe cea adevărată, sfiala duhovnicească . Atunci când sfiala este duhovnicească, cel ce o are simte bucurie. Copilașul, de pildă, își iubește tatăl și mama cu îndrăzneală, într-un anumit fel; nu se teme că îl vor bate. Ii ia cascheta tatălui său, și ofițer de ar fi, o aruncă și se bucură. Are simplitatea cea bună, nu are obrăznicie. Să deosebim simplitatea de obrăznicie. Dacă lipsește respectul, sfiala, atunci ajungem la îndrăzneală, la obrăznicie. Și auzi după aceea pe copilă că spune stând întinsă: “Mamă, adu-mi un pahar de apă! Să fie rece!… A, dar nu e rece. Rece ți-am spus să-mi aduci!” . Așa încep și ajung după aceea să spună: “ Și de ce femeia să se teamă de bărbat?”.
Inlăuntrul fricii însă există respectul, iar înlăuntrul respectului există dragoste. Ceea ce respect, îl și iubesc, și ceea ce iubesc, îl și respect. Femeia să respecte pe bărbat. Bărbatul să-și iubească femeia. Dar acum toate se nivelează și se distrug familii, pentru că iau Evanghelia invers. Bărbatul spune: “Femeia trebuie să se supună” . Dar dacă nu ai dragoste, nu poți face nici o pisică să se supună. Dacă nu ai dragoste, celălalt nu este încredințat și nu poți nici măcar un pahar de apă să-i ceri să-ți aducă . Când cineva îl respectă pe celălalt, pe sine însuși se respectă. Pe sine nu se ia în seamă. Respectul față de aproapele are mărime de suflet, căci unul ca acesta nu se socotește pe sine. Iar cel ce se îngrijește de sine nu are mărime de suflet.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote