View Single Post
  #17  
Vechi 04.07.2009, 17:38:55
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LOREDANAPOPESCU Vezi mesajul
Buna seara! Sunt noua pe acest forum.sper ca voi gasi aici oameni intelegatori care imi vor da niste raspunsuri pertinente.sunt intr-o mare dilema.am gasit pe strada acum 3 zile o pisicuta care se tara in fata mea.mergea cu labutele din fata iar pe cele din spate le tara ca pe un pachet,de parca n-ar fi facut parte din corpul ei.am ramas stupefiata de acea imagine,uitand si de ce plecasem de fapt de acasa.am luat pisicuta si am alergat prin ploaie catre un medic veterinar plangand si vorbind continuu cu ea ca sa o linistesc.acolo mi-a spus ca are coloana rupta si ca nu se mai poate face nimic pentru ea,decat sa o eutanasieze ca sa o scape de dureri.cand am auzit asta,am inceput pur si simplu sa plang groaznic de tare fara sa ma mai gandesc ca se uita lumea la mine.ma durea inima,tot corpul.ma vedeam mica si fara putere ca sa fac ceva pentru biata pisicuta.vazandu-ma in halul ala de disperata,doctorita mi-a zis sa o iau acasa intr-o cutie si sa-i dau sa manance cate putin si,ca, daca o sa faca pipi si caca normal,o sa-si revina,iar daca o sa se umfle ca un balon,inseamna ca nu se mai poate face nimic.am plecat acasa cu pisicuta.eram ca o drogata la fata.ma gandeam continuu cum sa fac sa o salvez.am ajuns acasa,am inceput sa-i dau sa manance,la un moment dat chiar torcea si se spala pe labute.am urmarit-o o zi,a mancat de mancat.....dar...exact cum a zis doctorita....s-a umflat ca un balon si a inceput sa faca pipi pe ea fara sa controleze asta.terminata de durere,am dus pisica la veterinar din nou si acolo mi-a dat verdictul.mi-a spus ca nu-si mai revine,ca nu mai traieste decat max 2 zile,ca incet incet organele interne nu-i vor mai functiona...si mi-a spus ca nu are efectiv ce sa-i faca.terminata de durere am acceptat eutanasierea.mangaiam pisicuta si urlam efectiv.i-am spus ca va fi fericita,ca se va juca acolo sus cu toate pisicutele mele care nu mai sunt.sunt impietrita de durere de atunci.nu-mi mai revin.si de la serviciu am plecat pentru ca mi-a fost ingrozitor de rau.este prima data cand am acceptat eutanasia.nu m-am gandit niciodata ca voi fi pusa intr-o asemenea postura.sunt ingrozita de durere.si acum vin si va-ntreb,este bine ce am facut?accepta biserica ortodoxa ce am facut eu? Am facut pacat? Astept raspunsuri sincere si va rog, nu ma judecati aspru.sunt o mare iubitoare de animale.nu am facut niciodata rau animalelor,ba chiar am si acasa caini si pisici si sunt foarte fericiti si iubiti.va multumesc anticipat.
Ai facut bine si ai optat pentru cea mai umana solutie posibila intr-o astfel de situatie.
Ti-ai fi facut pacat cu ea daca o lasai sa moara in chinuri groaznice,pentru ca asta s-ar fi intamplat sigur.
Si eu am fost nevoita sa eutanasiez animale care nu mai puteau fi salvate si se chinuiau infiorator.
Este dureros,insa,uneori e singura solutie.
Reply With Quote