View Single Post
  #9  
Vechi 19.06.2010, 22:23:38
penticostalulmantuibil penticostalulmantuibil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.04.2010
Locație: Constanta
Religia: Protestant
Mesaje: 649
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru penticostalulmantuibil Send a message via Skype™ to penticostalulmantuibil
Implicit

Citat:
În prealabil postat de colaps Vezi mesajul
Păreri diferite vor exista întotdeauna și în BOR, dar nu și interpretări diferite ale Bibliei.
Nu vorbim doar despre BOR ci despre Ortodoxie, in general, in toata lumea.
Cand ati afirmat ca „sunt mai mult de 33.000 de secte și confesiuni neoprotestante” nu v-ati referit doar la Romania, nu?

Iar daca vorbim despre Ortodoxia Romaneasca si cea Americana, intre ele, da, sunt diferente chiar si in ceea ce priveste interpretarea Bibliei.

Citat:
În prealabil postat de colaps Vezi mesajul
Dacă vezi un asemenea fenomen la un preot să știi că ori nu știe ce vorbește, ori a trecut la erezie, ori e ecumenist. Nu există interpretări diferite ale Bibliei în BOR. Cei ce fac alte interpretări se plasează în afara duhului Ortodoxiei.
Pai daca este ecumenist nu mai face parte din BOR?
Daca imi aduc bine aminte 47 de episcopi au fost de partea Mitropolitului Corneanu in episodul mult mediatizat. Acestia nu faceau parte din BOR?

Tocmai la asta ma refeream cand am afirmat ca grupuri si grupulete sunt in toate marile ramuri ale crestinismului, inclusiv in ortodoxie.

Sau, sa o iau altfel, crezi ca intre penticostali si baptisti sunt diferente sau frecusuri mai mari decat intre BOR si BOSV?

Cum crezi ca se vede din afara faptul ca tu insuti iti contesti Patriarhul?
Tu te supara, ti-o spun prieteneste si calm.

Ceea ce vreau sa spun este ca fenomenul gruparilor, al parerilor diferite si al interpretarilor diverse tine nu de neoprotestantism ci sunt intalnite pretutindeni in crestinism. Cea mai mare schisma a fost intre ortodocsi si catolici, nu?
Eu nu voi mai continua in directia asta pentru ca nu am intentia si nici nu imi place sa pun Ortodoxia intr-o lumina proasta.
Si cata vreme aspectele disputate nu tin de marile doctrine crestine, eu unul consider normala diversitatea.
Reply With Quote