View Single Post
  #185  
Vechi 28.01.2014, 13:57:44
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Eu inteleg prea bine ce pui tu in discutie,dar astea nu se aplica la mine deocamdata :am mai explicat ca am avut cuib de soareci in garaj si am preferat sa nu-i otravesc ci doar sa-i dau afara. Ce pagube puteau sa faca? Mai degraba vine un tsunami si-mi distruge toate posesiile si raman pe strazi. Raspandesc boli? Mai degraba ma feresc sa stau in fata unui om care stranuta ,probabilitatea de a contacta ceva este mult mai mare cu seaman de-al meu. De asemeni nimeni nu a contact HIV cand o familie de soareci i-a intrat in casa...
Nu stiu de ce toti sunt pe omorat,omorat,omorat! Unii daunatori se pot alunga si prin metode naturale,important este sa vrei :)
Pai nu stai la bloc, sa vezi atunci infestatie cu sobolani, din aia care trec prin subsoluri, canalizare, sa vad atunci cum ii alungi cu "stricat cuibul".
Stiu pe cineva care are o problema recurenta de acest fel, o data la 2-3 luni incep sa se auda prin baie, pe langa tevi, etc.
De doua ori roasa scurgerea de la WC, o data s-a trezit cu unul care iesea chiar din WC, trecuse de sifonul cu apa, ce sa mai, scufundator profesionist.

A fost plecat o data vreo saptamana de acasa, cand s-a intors, conducta de apa era roasa (noroc ca oprise apa inainte de plecare) bucataria era plina de urme de sobolani, reusisera sa-si faca loc pe langa tevi si se cuibarisera peste tot.

Tratamentul?
Bromadiolona, in mai putin de o saptamana dispar, dar dupa cateva luni apar iar si tot asa.

Cand eram copil, prinsese un vanzator de la magazin un soricel, cum sunt aia mici albi, pe care unii chiar dau bani, doar ca asta era gri si cu codita.
L-a scos in strada tinandu-l de coada cu un patent si i-a dat cu un ciocan in cap.

Pe la tara gaseai tot felul de capcane care ii striveau, sugrumau, etc.

Mi s-a parut foarte crud, dar mai tarziu, cand ai responsabilitati care trec de propria persoana iti dai seama ca nu poti lasa lucrurile la voia intamplarii si in definitiv, prea multe alegeri nu ai de facut la capitolul asta.

Sigur, daca traiesti de unul singur in padure, poti sa maninci la masa cu lupul, ursul, frumos, nimic de zis, in definitiv ei sunt in habitatul lor natural si tu esti oaspete acolo,
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote