View Single Post
  #8  
Vechi 11.02.2011, 13:28:14
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Zaharia: Nu uita ca Hristos a zis SI ca 'cine nu este impotriva mea, este cu mine'.

Nu cred ca trebuie luat ad absolutum acest text. Contine insa niste idei interesante, si este interesant ca anumite ganduri din aceasta forma de medicina holisticaintalnesc ideea crestina, pe care o exprima de ex. Dostoievski atat de bine: suntem raspunsatori de tot raul din lume; si: daca vrei sa schimbi lumea, trebuie sa incepi cu tine insuti; si: fii sfant, si mii de oameni in jurul tau se vor sfinti (sf. Serafimd e Sarov).
Eu am cautat sa fiu cit se poate de clar in ceea ce am scris dar cuvintele lui Hristos cred ca se talmacesc mai bine in felul acesta : cine nu seamana cu noi , nu stringe impreuna cu noi !

Daca la tine la ore , cind le dai lucrare scrisa elevilor tai si unul a invatat ce trebuie si cum trebuie si raspunde corect iar colegul sau care nu a invatat ninic din rautate(orice fel de rautate : indolenta, indiferenta, desconsiderare, etc) copiaza dupa cel dintii si face si el totul bine (amindoi elevii ajung la acelasi rezultat final bun) ti se pare ca ei sunt la fel de buni, de corecti, de bine intentionati, de buni lucratori ai vie , de... s.a.m.d. Amindoin au ajuns la acelasi bun rezultat dar pe cai diferite.
Nu intelegi ca nu rezultatul conteaza in sine, ci rezultatul impreuna cu drumul urmat (Calea). Unele rezultate sunt bune numai in aparenta , asa cum este si cazul elevului care copiaza. La D.zeu nu tine cu smecherii ci conteaza dreptatea si adevarul . totul ce tine de Hristos, totul, precum iubirea , iertarea, etc, are valoare numai daca este in adevar si dreptate si nici decum altfel . Ce nu este din dreptate si in adevar nu este de la Hristos iar dupa demascare se autodistruge .
Intelegerea acestor lucrui tine de o inalta traire a omului in dreptate si adevar si nu este filosofie stintifica.
Satana ne livreaza si el ,,binele" lui si ,,adevarul" lui , ne livreaza state noi, oameni noi,noi ordini mondiale, stinte noi, drepturi noi ale oamenilor, noi feluri de culturi, pina acolo pina reuseste sa rupa pe om de D.zeu . Pina ii rupe scoala, viata si statul de credinta adevarata ! Si astfel , desi se ajunge la noi finaluri asta nu inseamna ca sunt si bune , deoarece tatal lor este satan !

Sa ne pazim bine si sa nu riscam sa fim vinduti si cumparati de slugile lui satan.
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .

Last edited by zaharia_2009; 11.02.2011 at 13:32:54.
Reply With Quote