View Single Post
  #9  
Vechi 11.02.2011, 15:45:10
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Zaharia, fraza 'cine nu aduna cu Minr risipeste' si 'cine nu este impotriva noastra este cu noi' se complecteaza. Este un caz tipic de antinomie.

Sf. Pavel spune si 'cercetati toate, cele bune pastrati'.

Cred ca un crestin ortodox ar trebui sa asculte cu grija si sa discearna si ceea ce este bun din ce spun altii.

Acestea fiind zise, nu este sigur ca textul pe care l-am postat este autentic. Nu au gasit prin google decat acelasi lucru pe romaneste, n,u am gasdit alta sursa in alta limba. Daca acel doctor ar fi existat, ar fi trebuit sa gasesc. S-ar putea sa fie o inventie, deci.

Dar chiar si asa, mi s-a poarut ca textul contine si idei interesante: faptul ca iertarea poate vindeca, faptul ca a lua greselile asupra noastra poate face bine altora (si noua) (sf. pavel spûnea si el ca este ultimul dintre pacatosi.. desi, obiectiv vorbind, nu cred ca era ;-)), faptul ca raul din inima noastra face rau atat noua cat si altora in mod cat se poate de concret.

Ce nu este adevarat in acest text este mai ales ideea ca lumea ar fi doar o proiectie a gandurilor noastre.

Exemplul tau cu elevii nu mi se pare ca se potriveste: invatatura crestina ne spune ca rezultatul vietii noastre conbteaza, nu cum am inceput-o si pe ce cai laturalnice am luat-o. (fiul ratacitor, pilda stapanului care da acelasi numai de monezi tuuror muncitorilor..)
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote