View Single Post
  #17  
Vechi 30.04.2009, 09:38:55
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

De acord cu tine, Luchian. Dar a spune ca si El merge acolo scandalizeaza tocmai prin neintelegerea iubirii Lui celei mari de catre noi. Faptul ca privim cu ura, cu rautate sau cu respingere (ne toti dintre noi) pe cei care merg acolo arata tocmai acest lucru, ca nu intelegem iubirea lui Dumnezeu fata de cei ce obisnuiesc sa stea pe acolo.

Daca spuneam "ne desparte de Dumnezeu mersul in astfel de locuri" era ceva ce nu scandaliza prin nimic, caci pare ceva banal. Dar tocmai titlul ales arata socul pe care il simt babutele sau habotnicii care inchipuie pe Fiul cel Mare din parabola, care, stand acasa, si'a aratat lipsa de dragoste fata de fratele sau cel intors, vazand cum tatal privea mereu spre "tara cea straina".

Parintele Nicolae Steinhardt spune: "Hristos a venit sa ne scandalizeze!" Si vorbeste minunat despre cum El le'a facut pe toate in alta ordine decat cea cu care eram obisnuiti. Parintele Savatie Bastovoi este si mai indraznet, punand ca titlu al unui articol: "Hristos, prietenul desfranatelor." De ce? Pentru ca tocmai langa oameni de aceasta teapa a stat Hristos, caci tocmai in ei se naste nebunia intoarcerii la Dumnezeu. Sfantul Ioan Gura de Aur spune: "Pe Evanghelistul Matei imi place sa'l numesc mai ales "Matei vamesul", caci mai ales prin aceasta se arata puterea si slava lui Dumnezeu."

Iarta'mi titlul, insa inca il consider bun.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote