View Single Post
  #82  
Vechi 03.03.2010, 18:26:38
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Da, nu s-a pus in discutie categoria celor care nu merg la discoteca fiindca nu le place. Unde le este rasplata pentru aceasta " renuntare " ?
Mie nu mi-a placut niciodata sa merg la discoteca, dar aceasta nu inseamna ca debordez de atata virtuozitate fiindca nu mi se datoreaza acest fapt, pur si simplu nu lupt cu el, nici in virtutea credintei si nici al societatii echilibrate.
Astfel, cum ramane cu cei care , merg ca le place si nu pot sa se infraneze, sau a celor care nu merg fiindca nu le place, deci nici de infranare nu dau dovada ?...cred ca siuatiile sunt echivalente.
Asadar, este usor sa judecam dupa aparente, mai ales ca superficialitatea ne caracterizeaza in defavoarea unei profunzimi dorite, in realitate de credinta.
Sunt oameni care merg la biserica dintr-o profunda pasiune pentru credinta, este ca si cum ai fi indragostit, manat de adrenalina care-ti da o putere enorma , dar si de credinta ca...exista aceasta simtire.
Dar, sunt si oameni care merg la biserica impinsi de la spate de o constiinta ce le dicteaza ca trebuie sa fie alaturi de Domnul, desi nu simt prea multa atractie fata de acest mediu, insa incearca sa se supuna fiindca asa trebuie.
Situatiile par similare, dar esenta se diferentiaza in principii, iar noi sa nu uitam ca Dumnezeu ne cunoaste toti rarunchii si ne judeca pe masura .
Si, inca ceva , de ce le cerem noi cu atata vehementa, le cerem tinerilor intelepciune si credinta, de regula acestia frecventeaza discotecile, cand varsta lor imatura si plina de energia unei vigori amagitoare le caracterizeaza faptele. Ne dam noi mari cumva, dupa razboi ? , sau dupa o viata care nu ne-a oferit candva atatea oportunitati si ne consideram vrednici sa-i judecam pe cei aflati in vartejul atator tentatii si posibilitati.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "

Last edited by ory; 03.03.2010 at 18:34:12.
Reply With Quote