View Single Post
  #1  
Vechi 29.11.2012, 21:52:17
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit O carte excepțională, mai ales pentru cei care sunt în căutări duhovnicesti

Dragii mei,
Sunt entuziasmată! Abia acum l-am descoperit cu adevărat pe părintele Sofronie Saharov. Da, cu adevărat, a fost un sfânt al epocii noastre!
Auzisem de mai mult timp despre părintele Sofronie, știam că a fost ucenicul cel mai drag al Sfântului Siluan Athonitul și părintele duhovnicesc al părintelui Rafail Noica. Ieri, însă, am început pentru prima dată să citesc o carte scrisă de acest minunat părinte: "Vom vedea pre Dumnezeu precum este". Este o carte excepțională, de o uimitoare profunzime teologică, duhovnicească și filosofică, de o deosebită frumusețe literară! Traducerea realizată de părintele Rafail, puțin arhaică, are un farmec ce sporește plăcerea lecturii.
Citiți această carte. Dacă nu mă credeți, citiți doar primele câteva pagini, că după aceea... nu vă veți mai putea opri. :)
Această carte - adevărat jurnal al unei autentice vieți duhovnicești trăite în slujba lui Hristos, cu multe căderi, deznădejdi, ridicări și bucurii înălțătoare - este o autobiografie duhovnicească a părintelui Sofronie. El nu-și relatează viața socială, ci o evocă doar pe cea duhovnicească.
Cred că această scriere a unui intelectual creștin autentic al vremii noastre (călugăr care a trecut inclusiv prin momente de gravă rătăcire, aderând, în căutările sale spirituale, chiar și la credințe preluate din religiile orientale) le este deosebit de folositoare mai ales celor care se află în căutări, în clipe de cădere, în încercări de reconvertire... dar, până la urmă, oare nu suntem noi toți căutători ai lui Hristos?... Oare nu trecem toți printr-un proces de "conversio continua", fiind conduși de către Dumnezeul nostru, pe drumurile întortochiate ale acestei vieți, "din slavă în slavă" și din biruință în biruință?
Nu vă spun mai multe... De fapt, eu însămi abia am început să citesc cartea, am parcurs doar câteva zeci de pagini până acum.
Vă recomand cu drag s-o citiți! Nu veți regreta!
Lectură plăcută și cu mult folos duhovnicesc!
Domnul nostru Iisus, pentru rugăciunile tuturor Sfinților Săi cei iubiți, să lumineze drumul nostru către Împărăția dragostei Sale!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca

Last edited by laurastifter; 29.11.2012 at 21:55:41.
Reply With Quote