View Single Post
  #33  
Vechi 20.05.2016, 11:49:27
alia28aa alia28aa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.01.2016
Mesaje: 108
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Da, iubirea PENTRU oameni.
Pai e simplu. Eu iubesc ortodoxia in esenta ei, dar daca ne referim la oameni, ideea e sa-i iubesc pe toti, fara a tine cont vreun criteriu de selectie (religie, rasa, sex). Odata am auzit un calugar spunand unei maici: “Pentru cei ca noi(adica ortodocsi) ne bucuram, pentru ceilalti ne rugam sa-i lumineze Dumnezeu, dar de iubit ii iubim pe toti.” Mi-au incalzit inima vorbele si bunatatea sa, fiindca pe mine ma doare sa vad oamenii judecandu-se si aratandu-se cu degetul, cateodata atat de tare ca si cum parca aproape m-ar osandi pe mine.

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Pardon? Care-i legătura?
Toate manifestarile de extrema sunt distructive si uneori si in randurile ortodocsilor se disting persoane care se manifesta foarte vehement, compulsiv chiar, in sensul de control. Mie personal mi s-a atras de multe ori atentia in pelerinaje sa nu vorbesc cu cate un pelerin sau pelerina, fie pentru ca are catolici sau neoprotestanti in familie, fie ca e banuit ca practica Reiki sau alte terapii, fie ca face X chestie cand de fapt trebuia sa faca Y si alte de-astea. N-am idee cum e bine, dar mie mi-e cu neputinta sa fac asa ceva.
Dumnezeu ne-a dat libertatea de a alege fiecare pentru sine, dar nu si pe cea de a pune pe altul intr-un tipar si de a taia ce ramane pe margini. Noi oamenii insa, ne luam mult mai multe libertati decat cele pe care ni le-a dat Domnezeu si parca-mi si inchipui cum va sta o cunostinta de-a mea in fata Lui, spunand mirata: "Dar Doamne, eu mi-am pleznit copiii cu batul in fiecare seara, fiindca s-au plans ca-i dor genunchiutii si n-au avut rabdare sa spuna rugaciunile si sa asculte acatistul pana la capat. Ce e gresit in asta? Programul de rugaciune EU l-am facut, iar ei TREBUIE sa-l respecte! Ba mai mult Doamne, sotul meu m-a enervat foarte tare ca in fiecare seara cand le aplicam copiilor bataia si rugaciunea de seara, el isi gasea de lucru in garaj si venea in casa mirosind a antigel de prune..."
(Precizare: copiii sunt de gradi si scoala primara, iar auditoriul din care intamplator faceam parte, a fost oripilat la auzul marturisirii femeii. Mi-e greu sa cred ca Dumnezeu o va felicita, dar sunt convinsa ca e un omulet suferind care merita iubire, compasiune si o rugaciune din inima...)

Vaaai, acum imi dau seama ca suntem total off-topic :) :) :)
Reply With Quote