View Single Post
  #3  
Vechi 12.05.2012, 11:56:37
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sanse sa se converteasca la ortodoxie sunt, toti pot face asta. Numai sa si vrea. Daca crede in religia sa orbeste si nu doreste sa cerceteze ortodoxia, atunci slabe sanse. Din cate am vazut eu, mulsulmanii, mai ales cei crescuti in tarile islamice, sunt destul de fermi pe pozitie cand vine vb. de religia lor, ca sa nu mai zic ca nu ii au la inima prea mult pe crestini. Multi musulmani, desi traiesc in tarile din occident, aplica legile lor de acasa-aici unde stau eu, s-au intamplat o gramada de nonorociri ca sa isi spele ei rusinea sau ce o fi- Acum, ca sa iti pot da un raspuns clar la acesta intrebare, ar trebui sa am mai multe detalii despre acest om. Ia in calcul ortodoxia ori ba? Familia lui cum este? Ar accepta? Oricum, fara rugaciune din partea femeii si a preotului ei, nu se poate.

La musulmani este o ceremonie de casatorie, nu stiu prea multe detalii, dar stiu ca este. Daca o femeie se casatoreste cu un musulman intr-o ceremonie islamica, rezulta ca dansa nu mai este ortodoxa, deci este musulmanca. Ortodoxia ii numeste pe musulmani, si pe cei care cred in Zei si asa, pagani. Casatoria aceasta, din punct de vedere ortodox nu exista, este nula, cu alte cuvinte este desfranare. Taina Casatoriei este doar una!

Merita un barbat sa iti pierzi sufletul? Poate ar fi bine sa se roage si sa ceara Lui Dumnezeu sa ii lumineze mintea si sa ii arate ce mai bine sa faca. Sa se roage sa ii dea Domnul sotul potrivit. Daca musulmanul este acela, atunci o sa se converteasca la ortodoxie. Daca nu este, atunci o sa fie alta persoana. Cand vine vorba de mantuire si un barbat/femeie, orice om cu frica de Dumnezeu si credinta ar alege prima varianta.

Maica Domnului sa va ocroteasca pe toti!
Reply With Quote