View Single Post
  #2  
Vechi 19.09.2023, 11:32:28
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.287
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigeratlantic9 Vezi mesajul
Exista speranta pe lumea aceasta?
Mantuitorul ne spune ca ”Eu sunt Lumina lumii, cine crede in Tatal si in Mesia (Cel promis-trimis-uns) a trecut de la moarte la viata...” deci este speranta daca lepezi pacatul si pacatuirea.

Citat:
Exista speranta în Univers?
Exista Dumnezeu, adevaratul Dumnezeu si toata dumnezeirea legata de Domnul Iisus Hristos-Cuvantul, deci exista speranta din belsug.

Citat:
Exista speranta în viata noastră?
Avem Biserica crestin-ortodoxa si pe cea a Cuvantului Apocaliptic prin care toate se innoiesc si se fac bune si frumoase asa ca la inceput sau mai bune, deci este speranta mare si multa in tara noastra, in comunitatea noastra, in biserica noastra, in manastira noastra, in familia noastra, in singuratatea noastra crestin-ortodoxa daca ramanem in Cuvant.

Citat:
Eu sunt cam deznădăjduit.
A fi dexnadajduit sau cam deznadajduit este un pacat de moarte pentru care vei da socoteala Domnului pentru viata ta dusa in deznadejde si in desertaciuniunile lumii. Oare nu ai gura ca sa strigi dupa El in momentele grele de frica si neputinta, de ratacire, pripeala, sminteala si de cadere?.. in recidiva? Cine te tine inchis in patimile omului cel vechi si nu te lasa sa iesi ori de cate ori vrei sa iesi, iti rasuceste iala limbii si a macazului swichuind pe sfinvers ca in loc sa iesi in mod liber sa te faca sa te afunzi tot mai rau in adancul adictiilor, silnicindu-te cu viclenie sau cu ispite peste putere? Nu cumva tu esti cel ce te ispitesti si te silnicesti ca sa ter ti inchis in comoditati nelinistindu-te cu nelinistirile lumii ca nu cumva sa indraznesti sa asculti sa nu te rupi de Vie? Daca te rupi te usuci, deznadajdui si arzi... o sa arzi dupa formula pe afara-i vopsit gardul si-nlauntru leneopardul cu blana de oaie cu floricele, popcorn cum ar veni, alegand mereu omul tau cel vechi cu care te impaci de minuniune dupa indemnul cuvintelor hipnotice ale muscocilor intzetzeretici si a drosofilelor melanogangster care scot modelul perfect, portretul robot de musca medie satanatoasa-medical lumeste.

Ce prere ai? Te deprimi, deznadajdui si dupa ce ti-am raspuns?
Inseamna ca tii cu ursul! (Mor mor mor daca ies din barlog sa spun o rugaciune, ma ia criza de panica si-mi pierd controlul, uit versurile si nu mai stiu de la mana pan la gura ce aveam de facut, de ascultat, de stiut pentru ca sa nu gresesc. Ia-ti o țâdula si nu te batjocuri vrand sa ajungi o mulă cu țîdula... nu stiu daca nu cumva ai ajuns asa si ti-e rusine si de aia deznadajduiesti mereu... ca precis faci malahie si nu poti iesi din lacomie si te ascunzi mereu. Te vede si stie Dumnezeu ce pacate faci asa ca nu te mai tangui sustinand ca boala e de vina, altii, gena, situatia, nu mai arunca vina pe Dumnezeu ci revino-ti in fire si nu mai gresi caci gresala fatalabanalitica te duce la pierzare daca te lasi biruit de ea si o sa te toooot razbuni pripit ca naivul.)
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 19.09.2023 at 17:38:23.
Reply With Quote