View Single Post
  #9  
Vechi 27.04.2009, 11:51:36
sherlock_holmes sherlock_holmes is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2008
Locație: commonwealth
Religia: Ortodox
Mesaje: 386
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Hristos se arata Apostolilor dupa Inviere, dar acestia nu au crezut. Evanghelistul Luca spune: "Si Iisus le-a zis: De ce sunteti tulburati si pentru ce se ridica astfel de ganduri in inima voastra? Vedeti mainile Mele si picioarele Mele, ca Eu insumi sunt; pipaiti-Ma si vedeti, ca duhul nu are carne si oase, precum Ma vedeti pe Mine ca am. Si zicand acestea le-a aratat mainile si picioarele Sale" (24, 38).

As indrazni sa spun ca Toma este superior celorlalti Apostoli. Caci acestia nici dupa ce vad mainile Lui nu-i dau crezare, caci se spune in continuare: "Iar ei inca necrezand de bucurie si minunandu-se, El le-a zis: Aveti aici ceva de mancare? Iar ei I-au dat o bucata de peste fript si dintr-un fagure de miere. Si luand, a mancat inaintea lor. (Luca 24, 41) Pe cand Toma, atunci cand vede trupul lui Hristos, spune "Domnul meu si Dumnezeu meu”. Prin el si ceilalti apostoli sunt luminati.

Probabil nu-i intamplator ca erau si apostolii adunati, cand Hristos i s-a aratat lui Toma.
Incerc destul de timid sa le iau apararea celorlalti apostoli:

"
19. Si fiind seara, in ziua aceea, intiia a saptaminii (duminica), Si usile fiind incuiate, unde erau adunati ucenicii de frica iudeilor, a venit Iisus si a stat in mijloc si le-a zis: Pace voua!
20. Si zicind acestea, le-a aratat miinile si coasta Sa. Deci s-au bucurat ucenicii, vazind pe Domnul.
21. Si Iisus le-a zis iarasi: Pace voua! Precum M-a trimis pe Mine Tatal, va trimit si Eu pe voi.
22. Si zicind acestea, a suflat asupra lor si le-a zis: Luati Duh Sfint;
23. Carora veti ierta pacatele, le vor fi iertate si carora le veti tine, vor fi tinute.
24. Iar Toma, unul din cei doisprezece, cel numit Geamanul, nu era cu ei cind a venit Iisus.
25. Deci au zis lui ceilalti ucenici: Am vazut pe Domnul! Dar el le-a zis: Daca nu voi vedea, in miinile Lui, semnul cuielor, si daca nu voi pune degetul meu in semnul cuielor, si daca nu voi pune mina mea in coasta Lui, nu voi crede.
26. Si dupa opt zile, ucenicii Lui erau iarasi inauntru, si Toma, impreuna cu ei. Si a venit Iisus, usile fiind incuiate, si a stat in mijloc Si a zis: Pace voua!
27. Apoi a zis lui Toma: Adu degetul tau incoace si vezi miinile Mele si adu mina ta si o pune in coasta Mea si nu fi necredincios ci credincios.
28. A raspuns Toma si I-a zis: Domnul meu si Dumnezeul meu!

Sfinta Evanghelie dupa Ioan ( cap 20 )

Nu ma pricep,...dar trupul Domnului era deja induhovnicit,indumnezeit,intra prin usi si prin ziduri,iar in curind se va inalta la cer ( imaginati-va un om care urca cu trupul in sus prin vazduh,pina ce trece de nori si nu se mai vede )...deci nu mai semana cu cel de dinainte ( cum nici noi la invierea trupurilor noastre,nu o sa mai aratam ca atunci cind am murit trupeste,unii la 90 de ani,altii stilciti,altii zdrobiti,innecati,arsi...toti vom fi frumosi si tineri fara virsta...)...deci e de inteles tulburarea apostolilor.Dar atunci cind Domnul le arata miinile si coasta Sa ( se subintelege ca semnul cuielor si impunsatura de lance )....toti apostolii au devenit apostolul Toma.
__________________
Singura dragoste adevarata este cea care încredinteaza aproapelui viata vesnica! Sfintul Iustin Popovici
Reply With Quote