View Single Post
  #2  
Vechi 03.02.2010, 02:12:56
adelin's Avatar
adelin adelin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria-luisa Vezi mesajul
M-am tot gandit la acest aspect... si am ajuns la concluzia ca intr-un anume fel si eu sunt feminista si ca nu voi putea accepta niciodata mai putin decat egalitate intre barbat si femeie. Stiu ca tot ceea ce se intampla acum este dintr-o cauza. Care credeti ca este aceasta cauza? Femeia este toate aceste aspecte: mama, copil, prostituata, sfanta, pacatoasa. Credeti ca o femeie ar mai fi prostituata/ adultera/ pacatoasa daca ar fi respectata si apreciata cu adevarat?
Pana sa le lase pe femei sa conduca, omenirea avea o pace foarte roditoare; dupa ce a venit femeia la putere, a dus omenirea intr-un total razboi tainic, ce nu lasa victime insangerate, ci victime care mor datorita depresiilor, datorita maladiilor, datorita prostiei. asta a fost femeia la putere, la conducere. Spunea un Sfant Parinte: "Vai de barbatul condus de femeie! Vai de monahul condus de rudenii!" pentru ca nici monahul nu ajunge unde trebuie, daca se lasa condus de rude, nu de Hristos, si tot asa si barbatul, lasandu-se condus se femeie, ajunge sa fie in loc de cap, coada, iar apoi sa gandeasca cu coada, pentru ca asa trebuie sa fie in veacul din urma.
Reply With Quote