View Single Post
  #9  
Vechi 03.02.2010, 10:44:37
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria-luisa Vezi mesajul
M-am tot gandit la acest aspect... si am ajuns la concluzia ca intr-un anume fel si eu sunt feminista si ca nu voi putea accepta niciodata mai putin decat egalitate intre barbat si femeie.
Stiu ca tot ceea ce se intampla acum este dintr-o cauza. Care credeti ca este aceasta cauza? Femeia este toate aceste aspecte: mama, copil, prostituata, sfanta, pacatoasa.
Credeti ca o femeie ar mai fi prostituata/ adultera/ pacatoasa daca ar fi respectata si apreciata cu adevarat?
Niciodata Biserica Ortodoxa nu a invatat o depreciere a femeii, ori o catusi de mica depreciere a ei.
Maica Domnului este cea mai graitoare dovada in acest sens.
Daca vreun parinte sau crestin afirma altfel, acela nu mai sta in dreapta credinta.

Problema apare in neintelegerea ratiunilor sadite in firea femeiasca si in cea barbateasca de catre Dumnezeu.

Barbatul are minte, insa insuficienta inima. Iar femeia are mai mult inima.
Sa nu creada nimeni ca sustin faptul ca femeia nu are minte, insa accentul firii ei cade pe inima.
Nici mintea fara inima nu este buna, dar nici inima fara minte.
Aici se vede interdependenta dintre barbat si femeie.

De multe ori, insasi femeia nu vrea sa fie respectata. Ea insasi intra in lupte care nu tin de ea si in lupte pentru care nu are suficiente "arme". Ma gandesc la politica, cat si la alte domenii mai dure si mai urate, pline de lovituri si de rautati. Femeia este mult prea minunata si sensibila pentru a intra in astfel de "arene".

Multa durere ma cuprinde cand vad cum femeia isi pierde din ce in ce mai mult sensibilitatea si caldura, alergand la pas cu barbatii, parca si concurand cu duritatea lor. Femeia nu se mai vrea femeie, adica nu isi mai accepta sensibilitatea si tandretea. Iar caderea este mare pentru ca barbatul nu le poate suplini, in locul ei, oricat ar incerca. Parca tot omul vrea sa devina dur si rigid.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)


Last edited by windorin; 03.02.2010 at 10:48:32.
Reply With Quote