Subiect: 40 De liturghii
View Single Post
  #8  
Vechi 06.07.2010, 11:38:30
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Unde este un singur preot e mai greu de savarsit zilnic Sf.Liturghie deoarece acel preot mai are si alte indatoriri.
Daca preotul e mai batran ,relatiile sexuale nu ar mai fi un impediment si totusi nu se tine acolo sf.Liturghie.
Sora, ai o parere strict personala si cred ca si mai rara iar dupa parerea mea ar fi bine sa nu crezi cu tot sufletul in asemenea pareri deoarece se pot dovedi false pina la urma .
Ca sa nu mai lungesc discutia iti dau exemplul meu personal : eu merg (frecventez, ca sa spun asa !) la o biserica de mir . Parintele paroh , care este unul singur si care are 39 de ani face 3 serii de sarindare pe an :
- prima serie incepe imediat dupa boboteaza si se termina inainte de incepere sfintului si marele post al pastelor, tocmai pt. a nu interfera cu semnificatia acestuia, una cu totul aparte;
- a doua serie incepe imediat dupa rusalii si se suprapune o mica perioada (anul acesta a fost mai mult) cu postul sfintilor ap. Petru si Pavel;
- a treia perioada incepe imediat dupa inaltarea sfintei cruci, neinfluentind semnificatia si postul craciunului .

Acest obicei al parintelui este de 10 ani de cind a venit la biserica respectiva , adica nu este un moft recent copiat dupa vreun preot vecin sau din dorinta de inavutire ci este dorinta lui de slujire si rugaciune pt. repausatii nostrii , dorinta imprimata si cultivata si enoriasilor legati de aceasta biserica .
De asemenea , parintele nu face acestea pt. bani , el este preot militar , incadrat si remunerat de ministerul apararii; are 39 de ani , 4 copii si asa cum am mai spus este singur la biserica sa . Dar ceea ce are el in plus fata de multi alti preoti din orasul meu si si mai departe , este credinta vie in Hristos si ca este patruns de misiunea lui de slujitor al lui Hristos, ceea ce rar mai vezi astazi.
Cu alte cuvinte, vezi sora ca se poate face si sarindare si in conditiile cele mai stricte (ia sa calculezi dumneata sora toate posturile de peste an cite zile insumeaza la care sa adaugi inca cele trei serii de sarindare , la care sa mai adaugi duminicile de peste an si si simbetele si si sarbatorile religioase din timpul saptaminilor anului si sa vezi pina la urma cite zile de ,,desfatare" trupeasca cu preoteasa sa ii mai ramine !) fara sa se intimple nimic deosebit inafara de dragostea sincera pt. Hristos si de dorinta arzatoare de a trai in duh si adevar si asta intinsa pe ani sau zeci de ani de zile ??

Last edited by zaharia_2009; 06.07.2010 at 11:41:58.
Reply With Quote