View Single Post
  #5  
Vechi 06.09.2010, 00:16:44
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

"Deschisul cărții" - o tehnica neortodoxa

La mânăstire vin de multe ori credincioși care ar vrea să le spunem viitorul. Bineânțeles că nu li-l spunem pentru că nu putem să ne spunem nici viitorul nostru. N-avem cum să li-l spunem. Este totuși o practică prin unele locuri ca pentru a cunoaște viitorul cuiva să deschizi o carte. Sau să-și deschidă el o carte, cartea pe care i-o prezintă cel care urmează să o interpreteze. O fac și unii treaba asta și omul iși deschide cartea și după aceea, desigur, el nu citește nimic de acolo, ci cartea este doar un pretext și-i spune anumite lucruri care privesc trecutul, ân ânțeles de influențe negative. La mine vin destui oameni care la urmă, după ce stau de vorbă cu ei, zic: „Părinte, da’ cartea nu mi-o deschideți?”.

Bineințeles că le spun tuturor că nu. Totuși mi-a venit odată in minte o idee pe care bineințeles că dacă aș pune-o in practică nu ar aduce nici o rezolvare pentru cei care ar dori să le deschid cartea. Și anume, m-am gândit că ar fi tare bine să le deschid Sfânta Evanghelie de la Matei la capitolul 25, de la versetul 31 până la 46, despre Judecata de apoi. E ceva sigur din viitor. Toată lumea o să meargă la Judecată. Este mai sigur decât orice altceva ce le-ai putea spune oamenilor in legătură cu viitorul, căci acolo se arată cum trebuie să se pregătească omul ca veșnicia să-i fie bună. M-am gândit că ar fi bine să le deschid cartea totdeauna oamenilor la acest text, și incă la un text, și anume la cel despre spălarea picioarelor. Este ceva extraordinar de frumos, de instructiv.(Pr Teofil, "Veniti de luati bucurie" pg 62-63)
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
Reply With Quote