View Single Post
  #7  
Vechi 19.11.2015, 08:48:19
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

In vremurile imemoriale in care eram pusti, am observat un paradox. Pe atunci mergeam frecvent, practic in fiecare sambata, la petreceri. Zise "bairamuri". Sau "paranghelii". Din acelea cu muzica la maxim, cu dansuri in care trebuie sa iti scuturi corpul si, mai ales, capul prin miscari smucite, mult fum de tigara si mult, cat mai mult alcool. Deseri cu discutii filozofarde in bucatarie, acolo unde era rezerva de votca.

Ei bine, paradoxul despre care vorbeam era urmatorul. De cate ori ma infatisam la astfel de "reuniuni de tineret" cu cate "o prietena", constatam inca o ocazie ratata de a-mi gasi o prietena: gaseam multe fete venite singure, numai zambet si privindu-ma cu dulceata. "Mare prost sunt" imi spuneam, asa ca la urmatorul bairam ma infatisam singur, cu scopul clar de a agata vreo bunaciune. Ei bine, nu mai era niciuna. De asta data, numarul de baieti excedea pe cel al fetelor. Daca era vreo fata singura, era o ciufuta care se uita acru la mine. In cazul rarissim in care era vreo singurica fara a fi ciuma padurii, nici nu se uita la mine, incat ajunsesem sa ma uit in oginda sa vad daca nu sunt transparent, precum in romanul lui Wells. Ma intorceam acasa nu numai fara sa fi condus niscai bunaciune acasa, dar fara macar un numar de telefon pescuit. Mi s-a intamplat asta de ZECI de ori si chestia asta era pe punctul de a transforma ateul din mine in unul care crede in pricolici si alte alea.

Prietenele pe care le-am avut, le-am gasit, fara exceptie, fara sa le caut, in vreme ce cautand cu lumanarea, nu am gasit niciuna. Iar cea care imi este, acum, sotie a fost mereu aproape, fiind colega din liceu, din a 9-a, statea trei banci mai incolo. Doar ca era transparenta, nu era din grupul de 3-4 fete dupa care se scurg ochii baietilor si sunt coplesite de invitatii. M-am indragostit de ea in anul 4 de facultate, dupa ce, in precedentii 7 ani, nu schimbasem cu ea mai mult de 50 de cuvinte de tip "hai salut! Ti-ai facut la mate ?"

Un clasic francez spunea "inima are ratiunile ei, pe care ratiunea nu le cunoaste". In cazul meu, din ce cautam mai mult, din aceea nu gaseam, ci am gasit cand nu am cautat.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote