View Single Post
  #7  
Vechi 12.06.2019, 04:31:05
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Tatal copilului meu care mă considera nevrednica sa îi fiu soție este un om care a muncit fff mult și la 40 ani a reusit sa și ia a doua locuință proprietate personala în condițiile în care părinții nu l au putut tine nici măcar la liceu și l au dat pe rand afară din casa. A reușit sa își construiască și o casa " pe pamant " împreună cu fosta soție dar a rămas a ei pt ca ea a lucrat afară și a dus m m bani. De acea el refuza sa se mai căsătorească mai acele ca eu de 10 ani nu trec de sal minim deși teoretic a mm școală ca el. Deși la început mi a promis ca se va căsători măcar după ce vine copilul.
Religia lui e ca scopul omului în viața e sa îi lase la copil ceva , o casa unde sa stea și niște bani sa înceapă o cariera. Ceea ce fac eu însă religia mea e total contraproductiva.
Mai mult decât atât religia ăsta m a și smințit pt ca de unde eram o desfrânat când m a cunoscut ulterior am început sa fac pe nebuna și sa mă sustrag de la plăcerile trupești.
Acum.vrea sa mă dea afară și sa păstreze el copilul pe motiv ca eu sunt nebuna , a.aduce martori în acest sens.
Inclusiv religia ar putea fi invocata drept element de risc pt copil pt a mă decade din drepturi.
Oricum dacă eu plec chiar dacă îmi da drept la vizita copilul nu va vrea s mă mai vadă o data pe săptămână și cu atât mai puțin sa mergem împreună la doamne doamne. Mai degrabă va vrea sa o vadă pe mama. Dar pe mine va fi supărat ca am.plecat și am lipsit atâtea zile eu știu ca așa reacționează copiii.
Iar eu fără copilul meu nu mă mai pot duce la biserica deci oricum as da o sunt în pierdere ( și chiar supărată pe dumnezeu oarecum ). Eu î am promis ca dacă îmi da un copil îl voi creste credincios așa Cum nu sunt eu ( pt binele lui în special al copilului nu pt mântuirea mea) însă cu puțin timp înainte văzând ca sunt neînțelegeri ajunsesem sa mă rog doamne nu mi l da dacă crezi ca nu sunt în stare. Dar evident nu ăsta trebuia sa fac ci sa iau masuri mai concrete.
Ltrebuia sa mă spovedesc dar nu am ajuns - luna trecuta am.avut iar semn de sarcina și chiar nu mă puteam ruga pt ca eram conștientă ca nu sunt în stare și nici măcar nu vreau sa mai.fac încă un copil și ziceam doar prima parte a rugăciunii " doamne trece acest pahar de la mine". Însă după vreo 2 zile mi a mai trecut și începusem sa mă împac cu ideea dar apoi S a dovedit ca nu era nici o sarcina. Deși după 2 zile întârziere putea sa fi soț și. Avort spontan dar nu am avut curaj sa fac test de sarcina. Așadar ar fi putut fi rezultatul rugăciunii mele disperate , dumnezeu punându mă la încercare, iar acum sa îmi ia și celălalt copil pt ca am fost necredincios.
Însă dacă copilul va rame în grija tatălui va creste în " religia " lui și îl va uri pe adevăratul dumnezeu ( sau va crede ca este unul " al lor" care îi ajuta doar pe ei cei curajoși și determinați care calcă peste cadavre ca sa obțină ceea ce își doresc. Dacă e pt familia și copilul tău orice ai face este drept , așa susține el ca se va apăra dacă ar fi sa fie vreodată o judecata divina.
Ca mă voi duce eu în iad la dracul ăsta m am obișnuit cu idea însă faptul ca mi am condamnat și copilul la iad mă doboară definitiv. O sa ajung sa cred ca poate ei.au dreptate și nu exista nici pedeapsa pt rele alta decât o viață mizerabila nici vreo răsplață divina pt o viață grea dar cinstita.😧