View Single Post
  #355  
Vechi 15.02.2013, 21:46:44
Crestin_Simona
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Iata o postare frumoasa in care ai reusit cat de cat sa ,,nu invarti prea tare subiectele pe dupa deget."
Ce m=a amuzat tare, dar tare mult este faptul ca aproape aceleasi argumente le-am folosit chiar alaltaieri intr-o discutie cu sora mea. Si tot pe o tema duhovniceasca: ,,Nu vreau sa ma plang ca am obosit, ci doar constat ca vorbim limbi diferite. Fara a pretinde ca limba mea e mai "elevata" decat a ta, presupun doar ca poate viata mi-a oferit prilejul sa acumulez mai multa experienta, din care m-am straduit sa impart si celorlalti."
Fraza asta mi-a placut mult:,,Cand spun ca linistea trebuie ascultata, nu e o figura de stil, ci o metoda de a crea culcus, rugaciunii. si bravos ca mai citit: Din mesajele tale reiese mult zbucium, deocamdata. Tu de pace ai nevoie. Zbuciumul vine de la "altcineva"...
Dar, voiesc sa zic si eu ceva>
1.Si mie mi-a oferit viata posibilitatea sa acumulez multa experienta. Foarte multa! Nu excelez in nimic, dar stiu putin din ce inseamna a supravietui. Stiu ce inseamna sa nu ai pe nimeni si sa gasesti forta interioara sa nu degenerezi complet din lipsa educatiei despre Dumnezeu. Si mai stiu ca Dumnezeu nu te paraseste niciodata, dar niciodata! Cred ca se subantelege ca nu am invatat acest lucru dogmatic ci muscand tarana de nenumarate ori...
De aceia m-am indragostit de ortodoxie, caci tot ce am invatat oarecum empiric - lucruri de netagaduit le-am regasit aici/ mi-am gasit locul sub soare/ si din acest punct de vedere mi-am gasit linistea cu adevarat!
Poti sa spui si tu acelasi lucru?
2.Nu neg acel zbucium care ce mai conteaza de unde vine, conteaza ca Dumnezeu il permite si mie imi este suficient.
3.De asemenea, ma vad nevoit sa mai repet si alte idei pe care ori nu le-ai sesizat, ori le-ai bagatelizat: cand am spus "impartasit cu vrednicie" - chiar n-am sesizat, sorry, incerc sa recitesc cu atentie.
4.Vrajmasul de care vorbim, si de care trebuie sa ne ferim, este departe de a fi confundat cu o "lelita" care-si schimba palariile. - departe de a-l confunda!!!!! Dar aici tu n-ai inteles sau nu m-am exprimat bine: cand un om prin patima lui slujeste celui rau pentru mine este aproape sinonim cu cel rau, nu se spune chiar SA NU LASI LOCUL TAU CAND VINE DUHUL RAUTATII PESTE TINE? Deci ce mi ca ne batjocoreste si ii dam apa la moara si il vatamam pe aproapele nostru si ce mi vrajmasul in sine.? SE SUBANTELEGE CA NU ERA VORBA DE O CONFRUNTARE DIRECTA - tu ai facut diferentierea dintre vrajmas-om si vrajmas nu mai stiu eu cum. Nu era nevoie. Marea majoritate a forumistilor citesc scierile Sf.Parinti si nu trebuie explicate de parca ai fi primul care a aflat de asta si dai si tu sfoara in tara...
5.Slava Domnului, aici sunt de acord cu tine: ,,Concluzia care se trage, ca sa revenim la ideea topicului este ca, daca vrem sa ne rugam curat, e nevoie de pace cu noi si cu cei din jur. Avand pace, nimic pe lume nu ne mai poate tulbura. Nu e simpla teorie. Se intelege ca la asa ceva nu se poate ajunge peste noapte, si mai ales... nu singur. - si chiar este de dorit asa ceva!
6.Ma bucur tare mult ca s-a intamplat asa:,,In final, vad ca ai pus un link si primul mesaj care mi-a iesit in cale a fost cel legat de Parintele Paisie Olaru..."
7.Complectare la punctul 1!
Pe langa toate ce am zis, simt nevoia sa spun ca iubesc si acest forum, m-am obisnuit cu el, mi drag si contrar parerii tale, ,,urasc " mult de tot superficialitatea .
Tocmai de aceia, iarta-ma dar din punctul meu de vedere, esti cu fundul in doua barci. Sti tu foarte bine la ce ma refer. Nu de mult te-am ,,mustruluit zdravan" pe doua topicuri. de al treilea nici nu sti - glume fara de perdea...pe forum crestin ortodox.
Pe langa superficialitate, urasc si fatarnicia!

NU POTI SLUJI LA DOI STAPANI...

Nu mai corectez. Oricum ce importanta mai are asta cand in aceasta saptamana deja trei oameni m-au intristat...Unul rau care se da bun, unul bun care se da rau si al treilea care nu mai stiu cine este!

Last edited by Crestin_Simona; 16.02.2013 at 11:12:09.
Reply With Quote