Subiect: Eu, pacatosul...
View Single Post
  #2  
Vechi 13.09.2009, 21:27:11
Simona-Marilena's Avatar
Simona-Marilena Simona-Marilena is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.08.2009
Locație: Ilfov
Religia: Ortodox
Mesaje: 185
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Silencer Vezi mesajul
In primul rand vreau sa imi cer iertare pentru toate cele scrise...
Ma simt oribil pentru cele ce vreau sa le scriu, dar vreau totushi sa le spun...

De unde atita rautate in lumea noastra ? De unde ea provine ?
In ultimele zile tot stau shi ma gandesc... Cine suntem noi ? Suntem noi oare personajele pozitive in toata aceasta invalmasheala...
Da, trebuie de rugat pentru toata lumea, dar de ce atunci nu ne-am ruga numai pentru ei shi nu pentru noi ? Nu e aceasta o lashitate ? Ideea e ca ne rugam pentru mantuirea noastra, respectiv pentru a fi iertati, prin asta acceptam ca celelalte miliarde de oameni vor arde in iad pe vecie... Este aceasta mantuirea care o cerem, sau este un egoism din partea creshtinilor de rand ? Multi stau shi se gandesc despre o persoana "negativa" : 'las' ca il va pedepsi domnul, va arde in iad...', nu face insashi acest gand un monstru' din acel creshtin ? Da, multi nu gandesc direct asha, dar totushi...

De ce oamenii care ajung la capatul puterilor, oamenii care inebunesc in propria durere, oamenii care nu mai rezista, oamenii distrushi, oamenii chinuiti in fiecare secunda a vetii lor, si recurg la pacatul cel mai mare sunt numiti 'egoishti',ca nu se gandesc la ceilalti, ca la toti le e greu... Nu e oare asta egoism din partea celor care au un scop, care au o familie shi ishi traiesc viata de zi cu zi in fericire... Nu este oare acesta egoism, ca cei care traiesc o viata cat de cat normala, sa ii mustre shi sa ii invete pe cei care shi asha nu mai vad lumina in tunelul intunecat al vietii lor ?? 'Nu mai rezishti - arzi in iad pe vecie, iar eu daca traiesc bine shi rezist voi sta in rai...'

Mereu cel mai puternic in credinta, e cel cu o vointa puternica, care poate rezista ispitelor... Bine, cum ramane cu cei cu vointa slaba, cum ramane cu toti prapaditi, cum ramane cu 'tocilarii' shi cei cu mintea pe alta faza, cum ramane cu timizii care nu pot sa intre in vorba cu preotii ? cum ramane cu cei care nu vor sa fie rai, dar nici nu mai pot sa fie buni ?
Cum ramane cu omul care nu are un caracter de care ar avea nevoie un creshtin...

De ce cel care ureshte credinta din cauza oamenilor tampiti pe care ii intalneshte, din cauza preotizlor falshi, din cauza preotilor care sustin o anumita extremitate politica, e socotit el cel vinovat... "Omul trebuie sa asculte ce zice preotul, dar nu sa se uite ce face el... Acest om pacatueste, shi va arde in iad pentru ca nu are de gand se mantuiasca" - Nu e asta ideea ?? Nu ne face pe noi asta nishte monshtri ??
Ce e pretuit mai mult ? Omul sau animalele ? "Omul ca are suflet" - Are oare intradevar omul suflet ? Sau e doar o aparenta, doar o iluzie care ne o cream.. Poate animalele sunt cele cu suflet, iar noi suntem doar nishte abominatii, nishtre moshtri care au luat-o haisa... De ce de exemplu calugarii budishti vor arde in iad, daca majoriatatea din ei sunt mai buni ca creshtinii ??
Ei sunt mai buni ca noi - Dar vor arde in iad - Pentru ca se roaga la cine nu trebuie... Dar oamenii blanzhi shi milostivi, necreshtini nu sunt oare mai buni ca cei care 'incearca' sa fie blanzi shi milostivi numai din cauza ca urmeaza legile creshtine ??


Stau shi ma ingrozesc de aceste vorbe, pe care eu ca creshtin le scriu...
Incerc sa caut scaparea, da nu o mai gasesc... nu simt nimic... nimic... O fi poate ca sunt intr-o stare depresiva... Sa insemene oare asta ca creerul nostru, materialul, poate influenta crezul nostru ? Mintea mea a inceput sa respinga totul.... Totul... Pentru ca tot la ce tineam ca creshtin, acum ma face sa cedez.... Totul trosneshte, shi cedeaza sub tensiunea propriilor reguli create ca crshtin... Credeam ca niciodata nu voi fi personajul rau, dar daca acuma voi deveni, ce se va intampla ??

Ma ingrozesc de cele scrise, si ma ingrozesc de catre cine sunt impins sa scriu aceste chestii... Dar le scriu... Nu shtiu daca voi fi iertat vreodata pentru cele scrise... Dar am ajuns shi eu la o limita...
Buna...ma doare ce scrii tu.. Si eu am fost considerata si sunt consideranta o tocilara, si eu am simtit si cateodata mai simt tristetea in sufletul meu, dar dragul meu...de ce vezi paiul din ochiul vrajmasului tau, si nu si barna din ochiul tau...Dragul meu, nici nu trebuie sa te rogi numai pentru tine. Sa te rogi pentru toata lumea, sa fie mantuita. Daca ceilalti te judeca, sau ii judeca pe cei slabi in loc sa se roage pentru ei, nu-i judeca si tu pe cei ce judeca la radul lor...Tu...bucura-te de zilele acestea pe care ti le-a dat Dumnezeu, roaga-te pentru sufletul tuturor, ajuta-i tu, daca nu vor altii, incerca tu sa-i intaresti cu ajutorul lui Dumnezeu.Chiar daca majoritatea sunt asa, nu-i judeca, ca-i judeca Dumnezeu. daca un preot huleste,bea, si face pacate, e om. Tot trebuie sa-i saruti mana, pentru ca Dumnezeu va intoarce tot raul spre bine. Nu-l judeca tu, tu vezi-ti de pacatele tale, il va judeca Dumnezeu pe el. Roaga-te si pentru el ca nu exista om fara sa fie viu si sa nu greseasca. Fa tu fapte bune, nu huli tu daca altii o fac si nu-i judeca, roaga-te si pentru sufletul lor...si daca ai ajuns la capatul puterilor, nu dispera. Imagineaza-ti doar cat de norocos esti ca ai 2 maini, 2 picoare si ca esti sanatos. ca poti sa simti ploaia rece, ca poti sa privesti cerul, sa auzi ciripitul pasarelelor. Viata e cel mai mare dar pe care Dumnezeu ni l-a dat. Bucura-te de ea cum trebuie. Fii tu bun, iarta tu, ca sa te ierte si pe tine Dumnezeu. Vei primii rasplata inzecit in Ceruri daca faci acestea...
Dumnezeu sa iti lumineze mintea! >:D<
Reply With Quote