View Single Post
  #9  
Vechi 15.10.2009, 12:48:00
laurschepsis laurschepsis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 602
Implicit Domnul a dat, Domnul a luat, Domnul fie laudat!

Doamne-ajuta!

M-am rugat si ma rog sa-mi dea ce stie El ca-mi trebuie. De aceea tot ce am primit, bine sau aparent rau, am nadejdea ca este spre ajutorul meu. Este motivul pentru care nu pot spune ca am necazuri ci pot doar sa multumesc Domnului pentru ca are rabdare cu nevrednicul de mine.

Durerile mele sunt in raport cu faptul ca nu reusesc sa fiu ceea ce as vrea sa fiu. Ma dor toate cele ce vad ca stramba binele si frumosul. Dintre ele, mutilarea morala a copiilor prin exemplul rau al parintilor sau al mediului in care invata sa fie, abandonul batranilor si distrugerea habitatului nostru (Terra) le resimt mai acut. Rautatea si minciuna ca reflexe ale eului distorsionat. Tentatia spre desfrau. Lenea si mandria. Toate sunt contemporane cu mine si toate imi umbresc privirea. Dar, pentru toate exista nadejdea indreptarii.

Doamne-ajuta!
__________________
Parintele Arsenie Boca: Am vrut sa pun mana pe radacina durerii, care nu este alta decat pacatul... Rugandu-ma - pentru Pacea a toata lumea si pentru bunastarea Sfintelor lui Dumnezeu Biserici - aud deodata in urechea dinauntru infruntarea amarnica: "Nu te ruga de Mine sa le dau Pace, roaga-te de oameni sa-si schimbe purtarile, daca vor sa mai vada Pace pe pamant"..."
Reply With Quote