View Single Post
  #128  
Vechi 01.02.2010, 00:30:28
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lareine Vezi mesajul
Cred ca noi (mujeres) avem tendinta sa credem ca prejudecatile si frustrarile barbatilor din jurul nostru sau de aiurea si-ar avea originea in dogme, ori daca e vreo religie in care lucrurile astea sa nu-si aiba NICI o justificare (alta decat eventual ispita si sminteala), asta e crestinismul.
Si dupa cum spuneati, pana la urma femeile isi accepta rolul impus de 'societate' si dezvolta complexe cand de fapt Dumnezeu nu pretinde altceva decat sa dam din gura mai putin (in cazul meu, din taste :P) si sa ne vedem in principal de familie, daca avem una, si facand tot posibilul sa nu ii ispitim pe cei din jur (prin asta inteleg sa fim delicate fata de slabiciunile lor, sa zicem).
Si noi avem prejudecati in legatura cu barbatii, na. Eu i-am zis unei prietene ca mi-ar placea sa fac Teologia si prima reactie a ei a fost, auuu, ce misogini is aiaaa de la teo :) Si partea trista e ca o cred si ca ma astept ca, daca ajung acolo, sa le fie lor foarte evident paiul din ochiul meu.
Hmmm...de unde stie ea ca sunt TOTI misogini??? Mie mi se par niste barbati absolut normali: frumosi, urati, banali, conservatori, moderni, veseli, inchistati, cu gusturi diferite in materie de fete, mai educati, mai putini educati, cultivati sau nu, mai de la tara, mai stilati....asa cum sunt peste tot de altfel.

Daca vei ajunge acolo, iti spun eu ca totul va decurge absolut normal...cel putin eu asta cunosc, si in ceea ce ii priveste pe colegi, dar si pe profesori.

Din cate stiu esti maritata, asa ca vei fi oricum respectata...cel putin prin faptul ca nu vei fi asaltata de baieti
Reply With Quote