View Single Post
  #1  
Vechi 18.05.2010, 22:44:37
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit Ce am invatat astazi

Omul cat traieste invata. Si in fiecare zi, la fiecare pas, invata cate ceva, observa ceva nou, primeste o lectie de viata. Seara, ar trebui sa facem bilantul zilei care tocmai a trecut. Va propun sa scriem fiecare ce invataminte a tras astazi din intamplarile la care a fost actant sau martor, pentru a le impartasi si celorlalti si pentru a reflecta asupra lor.

Ce am invatat eu astazi... am mai postat pe un topic: La curs, profesoara i-a dat unui baiat sa ii tina geanta in care avea laptopul. O colega i-a zis ceva de genul: ai grija cu geanta, sa nu se sparga laptopul, ca o patesti! Si profesoara i-a spus foarte senin: "Daca vrea Dumnezeu sa se sparga laptopul, sa se sparga! Si mie mi s-ar putea intampla!"
Daca ne-am incredinta mereu in mainile lui Dumnezeu, ce bine ar fi! Dar noi cracnim la fiecare atingere...
Tot azi am recitit ultimul volum din Mizerabilii si am inteles ca jertfa se face pana la capat, pana la moarte.

De abia astept sa aud povestile voastre de peste zi. In lucrurile care ni se par banale se ascund, de cele mai multe ori, comori.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote