View Single Post
  #78  
Vechi 17.07.2010, 11:03:20
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de postasul. Vezi mesajul
Acum va intreb: ce este mai presus, Biblia catolica sau catehismul catolic? Pentru ca dau invatatura diferita.
Nu este clar ce înțelegeți mai exact prin "mai presus" ? Ca învățătură, catehismul este "mai presus" decât Biblia. Spre deosebire de sectanții descendenți ai călugărului apostat Luther, noi nu ne întemeiem învățătura pe un singur pilon, Biblia, ci pe patru: Biblia, Tradiția (=Predania), Magisterul Viu și Liturgica. Prin urmare, catehismul, având încorporată învățătură din toate cele patru izvoare, putem spune că este "mai presus".

Citat:

Si, inca o intrebare (on topic): daca cineva primeste o carte cu catehismul catolic, ce trebuie sa faca, cu ea?
Dacă este catolic, trebuie să o studieze, fiindcă studiul învățăturii de credință este obligație a oricărui membru al Bisericii. Dacă este acatolic, ateu sau infidel, poate să facă ce consideră, inclusiv să o ducă la maculatură. După părerea noastră, catehismul nu este idol, așa cum cred protestanții că este Biblia.

Citat:

Se rezolva. Cumpar niste indulgente. Poate ma ajutati dvs. sa fac rost de vre-o cateva, sa-mi ajunga pentru mai multe pacate.
Pe lângă faptul că nu se pot cumpăra, indulgențele nu vor folosi la nimic în cazul dv. Ele sunt pentru cei care s-au împăcat cu Dumnezeu și sunt pe drumul mântuirii, dar, din cauza persistenței efectelor temporale ale păcatelor lor, ar trebui să ajungă în purgatoriu.

Citat:
Considerati ca reputatia mea este facuta praf si lasati-o asa.
Da, minciuna are această urmare de a ne face praf reputația. Totuși, prin cercetarea și cultivarea sistematică a adevărului, prin evitarea practicării judecății temerare și a calomnierii prin zvon neverificat, orice reputație se poate reface. Omul se poate restaura, cu ajutorul lui Dumnezeu, din căderea dată de cele mai mari păcate. Pentru ce ar face minciuna excepție ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com