View Single Post
  #969  
Vechi 29.06.2011, 16:23:41
Mihai36 Mihai36 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.09.2008
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.090
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mihai36
Implicit

Apoi mai sint si alte indicii care trebuie luate in considerare -tot din VT- in legatura atit cu succesiunea evenimentelor si perioadelor cit si cu posibilele intrupari divine.
Aratarea slavei li Dumnezeu in ochii popoarelor amintita de cel putin doua ori si efortul lui Dumnezeu de a se face cunoscut ar putea sa insemne o prezenta intrupata (Savaot rege, Tronul, Duhul Sfint).
De ex in Isaia 52 o posibila aparitie sau intrupare este numita la fel ca si Iisus cu apelativul "Sluga Mea" :
14. Precum mulți s-au spăimântat de El - așa de schimonosită li era înfățișarea Lui, și chipul Lui atât de fără asemănare cu oamenii, -
15. Tot așa va fi pricină de uimire pentru multe popoare; înaintea Lui regii vor închide gura, că acum văd ceea ce nu li s-a spus, și înțeleg ceea ce n-au auzit.

Iar in cap 41 printre alte amanunte este descrisa o confruntare polemica intre Dumnezeu si niste posibili contestatari care isi aroga calitatea de profeti in detrimentul lui Dumnezeu- pe care se pare ca il contesta odata cu eventualele sale noi profetii:
21. Veniți și vă apărați pricina voastră, zice Domnul; apropiați-vă cu dovezile voastre, zice regele lui Iacov.
22. Să se apropie și să ne spună mai dinainte ceea ce va fi! Vremea cea străveche, așa cum ne-au dat de știre, cu de-amănuntul o vom cerceta și viitorul pe care-l proorocesc vom vedea ce este.
23. Vestiți cele ce vor fi în vremile mai de pe urmă, ca să știm că sunteți dumnezei! Haidem! Bine sau rău, faceți ceva ca să ne putem încerca puterea!
24. Dar iată că lucrarea voastră este nimic și nimic sânteti și voi, urâciune este a vă alege!
25. De la miazănoapte l-am chemat ca să vină, de la răsărit l-am chemat pe nume. El a călcat în picioare pe satrapi ca pe noroi, cum calcă olarul lutul.
26. Cine l-a descoperit odinioară ca să-l știm și cu mult înainte ca să zicem: "Este adevărat?" Dar nimeni n-a descoperit nimic, nimeni n-a vestit nimic și nimeni n-a auzit cuvintele voastre.
27. Eu Cel dintâi am zis Sionului: "Iată-i, iată-i!" și Ierusalimului am adus veste nouă.
28. Privesc și nu este nimeni; printre ei nu se află nici un profet. Eu îi întreb: "De unde vine el?" Dar ei nu răspund nimic!
29. Drept aceea, toți sunt nimic, lucrările lor deșertăciune, idolii lor sunt vânare de vânt!

Last edited by Mihai36; 29.06.2011 at 16:30:43.