View Single Post
  #9  
Vechi 21.07.2011, 20:08:30
Man Teo Man Teo is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.07.2011
Locație: Dincolo
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 191
Implicit Omul si maimuta...

Citat:
În prealabil postat de alexmatei Vezi mesajul
Am uitat sa spun urmatorul fapt. Documentarul nu promoveaza o doctrina religioasa sau alta; nu despre asta este vorba; nu vreau sa spun mai multe ca sa induc o prejudecata sau un punct de vedere.

Personal, ca sa-l asimilez sub toate aspectele, a trebuit sa-l vad de trei ori si... de fiecare am descoperit ceva ce mi-a scapat.

Chiar daca sunt crestin-ortodox, consider cu tarie ca primul pas spre o lume civilizata este renuntarea la stupida ideea ca suntem maimute si mai ales intelegerea contextului stiintific si istoric in care s-a dezvoltat aceasta idee sau teorie neconfirmata atunci si infirmata astazi.

Trupul de carne este, pentru mine ca si crestin, consecinta caderii adamice, nimic mai mult; astept trupul nestricacios al slavei si-mi este evident ca nu sunt maimuta. Cine-i maimuta, treaba lui: "Și omul, în cinste fiind, n-a priceput; alăturatu-s-a dobitoacelor celor fără de minte și s-a asemănat lor." (Ps. 48, 12)
Dumnezeu a facut iarba, dar a facut si maimuta si omul. Le-a facut pe rand asa cum face si omul la randul lui.

Omul a facut fierul , da si roata si masina.

Prima data omul a facut o roata, si prin inchipuire din ea a rezultat intr-un sfarsit masina; adevarul este ca omul a facut ultima din aceste creatii ale lumii, tot din tarana pamantului si nu cu roata primei creatii. Aici e asemanarea.

Prima data cand si-a ranit omul trupul, s-a protejat cu haine. Prin invatare, acum omul stie ca tot ce atenteaza la viata din el, are si vindecari.

Picura dar este umbrela, si astfel cand mai este umbrela, imediat apare boala.

E scris ca oamenii vor fugi din calea urgiilor ce au sa vina, cati vor apuca atunci sa-si faca umbrelele potrivite si la timp ?


Aici e diferenta intre firea lumii si chipul Fiului.

Last edited by Man Teo; 21.07.2011 at 20:25:17.
Reply With Quote