View Single Post
  #2  
Vechi 21.09.2011, 12:27:13
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ludovic Vezi mesajul
Pun intrebarea in acest topic deoarece pot aduce argumente nu doar catolicii.
Am tot citit ca Sf Petru e considerat de catre catolici ca fiind primul papa insa Biblia spune clar, in Galateni 2 ca apostolul neamurilor e Pavel si nu Petru:
"Iar de cei ce sunt mai de seamă - oricine ar fi fost ei cândva, nu mă privește; Dumnezeu nu caută la fața omului, - cei mai de seamă n-au adăugat nimic la Evanghelia mea,
Ci dimpotrivă, văzând că mie mi-a fost încredințată Evanghelia pentru cei netăiați împrejur, după cum lui Petru, Evanghelia pentru cei tăiați împrejur,
Căci Cel ce a lucrat prin Petru în apostolia tăierii împrejur a lucrat și prin mine la neamuri;
"

Considerand ca Petru a fost primul papa ar insemna ca nu si-a indeplinit misiunea la care fusese chemat de Hristos.

Deci care sunt argumentele afirmatiei ca Petru a fost primul papa?

Multumesc
Cred ca intrebarea de capatai ar fi alta: Biserica se sprijina pe un om sau pe un dar al lui Dumnezeu, adica credinta? Raspunsul meu e ca daca s-ar sprijini pe un om atunci ar fi daramabila, dar daca se sprijina pe un dar al lui Dumnezeu, credinta, atunci nu poate fi surpata. Deci, cred ca accentul intaietatii trebuie pus pe credinta si nu pe om. E o parere.
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote