View Single Post
  #6  
Vechi 24.09.2011, 23:03:15
razvan_andrei's Avatar
razvan_andrei razvan_andrei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.11.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 339
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bogdan81 Vezi mesajul
Lovitura de teatru in stiinta.
Un experiment efectuat de oamenii de stiinta la Geneva a pus in evidenta faptul ca niste particule - neutrinii, calatoresc cu o viteza mai mare ca viteza luminii.
Daca rezultatele se verifica la un nou experiment, atunci teoria relativitatii se prabuseste definitiv.
Iata cat este de relativa stiinta si cat de mult gresesc cei care isi fac idoli din stiinta.
Aici aveti link-ul:

http://www.scientia.ro/blogul-catali...-neutrini.html
Nu inteleg de ce spui ca e o lovitura de teatru. Suna ca si cum niste oameni anti-stiinta au descoperit acest lucru. Tot oamenii de stiinta au descoperit asta, iar daca experimentul va da din nou aceleasi rezultate inseamna ca ceva in teoria relativitatii este gresit. Asta nu inseamna ca o sa cada toata teoria, si in niciun caz nu e o lovitura, ci mai degraba un progres. E ca si cum eu ti-as spune ca descoperirea multiplicarii neuronilor e o lovitura in neurologie, pt ca pana acum se considera ca ei nu se multiplica, deci, in concluzie toate tratamentele de pana acum sunt gresite. Sau descoperirea faptului ca beta-blocantele sunt benefice in insuficienta cardiaca alaturi de digoxina, ceea ce inainte era total contraindicat , de asemeni face ca teoria despre beta-blocante sa cada (ceea ce nu s-a intamplat). Am dat aceste 2 exemple pt ca am inteles ca esti medic, deci, pana la urma, un om al stiintei.
Reply With Quote